Agentura ABL chce s Prahou 11 zrušit všechny smlouvy

Praha - Agentura ABL chce uklidnit situaci a přerušit proto všechny smlouvy s radnicí Prahy 11. Podle ředitele ABL Matěje Bárty navíc poškodila celá kauza kolem sledování politiků jeho firmu a má špatnou pověst i pro Prahu 11. Požádá proto kompetentní osoby, aby spolupráci mezi firmou a městskou částí ukončily. Uvedl to na zasedání kontrolního výboru Prahy 11, který se dnes kauzou mimořádně zabýval. Na schůzku dorazil i Jaroslav Kmenta z MF DNES a bývalá starostka Marta Šorfová. Situaci dnes řešilo i zastupitelstvo Prahy 11. Mimořádné jednání iniciovala opozice, jejíž někteří členové byli údajně sledováni. Během několikahodinového zasedání se zastupitelé vzájemně obviňovali ze lží, ze zdržování a z nepracovitosti.

Starostu Dalibora Mlejnského informace o ukončení spolupráce překvapila a moc se mu nelíbí. Spolupráce mezi oběma stranami podle něj funguje velmi dobře, rád by proto celou situaci s Matějem Bártou ještě probral. Podle mluvčího ABL Martina Marcilise jde ale pouze o návrh, protože firma nemůže smlouvy jednostranně vypovědět. Městská část uzavřela s ABL šest smluv, z nich mají být v současné době platné dvě, a to na ostrahu radničních objektů a na vypracování antikorupčního systému pro úředníky městské části.

Jednání provázela rozbouřená atmosféra

Video Telefonát Štěpánky Martanové
video

Telefonát Štěpánky Martanové

Opoziční zastupitelé se dnes na mimořádném zasedání pokusili prosadit na program řadu bodů, které jsou s kauzou spjaty, a to včetně odvolání Mlejnského. Koaliční zastupitelé však žádný z nich nepodpořili. Na jednání proto vystoupil pouze Kmenta. ABL podle něj politiky nesledovala kvůli svým zájmům, ale aby pomohla Mlejnskému. Řekl ale, že k tomu nemá důkazy. Sledování se podle něj mělo týkat nejméně 12 lidí. „Všichni tito lidé z nějakého důvodu nevyhovovali panu Mlejnskému,“ dodal. Mlejnský obvinění odmítl. Radnice si podle něj žádné sledování neobjednala a on sám neměl na podobném sledování jakýkoli zájem.

Jednání od počátku provázela rozbouřená atmosféra. Na zasedání se přišli podívat příznivci opozice i koalice, při projevech zastupitelů troubili a vykřikovali. Starosta proto přivolal na pomoc městské policisty, kteří diváky vyzvali ke slušnému chování. Několik mladších přihlížejících přineslo transparenty, kterými podpořili starostu a koalici.

Dalibor Mlejnský:

0„Renomovaná advokátní kancelář, kterou si najmul kontrolní výbor, konstatovala, že všechny smlouvy, tak, jak je Praha 11 za poslední čtyři roky se společností ABL uzavřela, jsou v pořádku. Nevyplývá z nich, že by si Praha 11 nebo někdo jiný na základě smluv objednával sledování politiků.“ 

Kontrolní výbor dnes dostal i právní rozbor smluv, které Praha 11 a ABL uzavřely. Jediná smlouva, která by teoreticky mohla obsahovat skryté plnění, že by ABL mohla sledovat fyzické osoby, je podle rozboru z května 2008 a týká se protikorupčních opatření. Konkrétní informace o tom, že by ABL takovou činnost dělala nebo si ji radnice objednala, se ale nenašla. Někteří členové kontrolního výboru ovšem z právní analýzou nesouhlasí.


Informace o sledování politiků zveřejnil deník MF DNES poprvé loni v září. Nedávno napsal, že získal dokumenty, které to potvrzují. ČSSD poté vyzvala ministra Víta Bártu k odstoupení. Někdejší majitel ABL ale uvedl, že agentura žádné takové objednávky nepřijímala a nikoho nediskreditovala. Dokumenty jsou podle něj silně manipulovány. Radnice Prahy 11 byla podle Bárty prověřována v tom smyslu, zda s ní může ABL spojit své jméno. Potom ABL mimo jiné prověřovala různé podněty podezření z korupce a prováděla řízené provokace členů radnice.