Policie pátrá po majiteli věcí nalezených blízko místa zmizení Aničky

Praha - Pražští policisté hledají člověka, kterému patří taška a bunda nalezené nedaleko pravděpodobného místa zmizení devítileté Anny Janatkové. Informovala o tom mluvčí Andrea Zoulová, podle které věci mohly být majiteli ukradeny. Policie zároveň žádá ty, kteří se v den dívčina ztracení pohybovali v blízkosti domu Aniččiných rodičů, aby se přihlásili na tísňové lince 158. Z dívčina zmizení je podezřelý jedenačtyřicetiletý Otakar T. Nejprve policii tvrdil, že Aničku neviděl a že jí nijak neublížil. Podle serveru Aktuálně.cz však v částech výslechu, které se týkaly dívčina zmizení, neprošel detektorem lži. Dívka zmizela v Troji 13. října, pátrání po ní je stále neúspěšné. Na místě se našel jen její batoh a láhev s pitím a později byly v prohledávané oblasti nalezeny klíče, které děvčeti údajně také patřily.

Tašku a bundu, ve které byl růžovobílý kapesník, našla policie 13. října během několika prvních hodin od zahájení pátrání po Aničce. Ležely nedaleko místa, kde se našel dívčin školní batoh. „Kromě těchto věcí jsme nalezli celou řadu dalších věcí, indicií a stop. Kriminalisté se velmi intenzivně věnovali jejich analýze. Nicméně do současné doby se detektivům nepodařilo zjistit majitele tašky, bundy a kapesníku, proto se teď obrací na veřejnost,“ řekla ČT Zoulová.

Andrea Zoulová:

„Lidé si mohou myslet, že nemají policii co říct, proto ji zatím nekontaktovali. Nicméně každá maličkost, které si mohli v danou chvíli všimnout, může policistům napomoci ve vyšetřování.“

Video Reportáž Kamily Štichové
video

Reportáž Kamily Štichové

Reportáž Kamily Štichové

U - 09.02.11

Rozhovor s Andreou Zoulovou

Kriminalisté nyní podle Zoulové pracují s možností, že tyto věci mohou pocházet z majetkové trestné činnosti v lokalitě. „S největší pravděpodobností pochází z nějaké krádeže vloupáním. Podle našich informací s taškou a bundou manipuloval jediný podezřelý v případu zmizení Aničky, 41tiletý Otakar T. Ten je z několika vloupání v pražské Tróji obviněn,“ uvedla mluvčí.

„Existuje rovněž předpoklad, že majitel odcizení věcí policii nehlásil, nicméně pro kriminalisty mohou být informace, odkud věci pocházejí, zcela zásadní a mohou je nasměrovat ve vyšetřování,“ dodala mluvčí.

Podle kamerových záznamů se v den Aniččina zmizení pohybovalo mezi 12:28 a 13:57 v bízkosti jejího domu minimálně osm lidí. „Tyto osoby do současné doby policii nekontaktovaly a mohou přinést důležité svědectví v celém případu,“ upozornila Zoulová. Kamerové záznamy ale ukazují pouze spodní část nohou, zjištění jejich totožnosti je proto obtížné. Postavy se na záznamu pohybovaly od ulic Trojská a Pod písečnou nebo v opačném směru.

Z dívčina zmizení je podezřelý jedenačtyřicetiletý Otakar T. Testy DNA prokázaly, že držel v ruce její batoh. Aktuálně.cz také uvedlo, že se muž během sezení u znalce z oboru psychiatrie svěřil, že Aničku v den zmizení potkal. Policie ho vyšetřuje na svobodě, protože soud nepřistoupil na návrh na uvalení vazby. Muž je zároveň obviněn i z majetkové trestné činnosti, podle mluvčí navíc kriminalisté postupně přichází i na další případy a obvinění se postupně rozšiřuje. Důvody na uvalení vazby ale zatím stále nejsou.

Z dosud přijatých 2 000 podnětů je využitelná zhruba jedna třetina. Zbytek podle Zoulové tvoří „zaručené“ informace od senzibilů a psychotroniků, které policii spíše zdržují. Policii komplikuje práci i 33letý vězeň z Mírova, který si sedmým rokem odpykává trest za majetkovou trestnou činnost. Kriminalistům už zaslal více než dvě desítky dopisů, obesílá i další policejní útvary a Úřad vlády. Kontaktoval dokonce i rodinu Janatkových a žádal kontakt s vedoucím vyšetřovacího týmu, pro kterého prý měl důležité informace. „Muž disponoval pouze informacemi, které znal z médií, a jen zdržel celé vyšetřování,“ dodala Zoulová.