Lessy chce policii vstřícnější k občanům

Praha - Nový policejní prezident Petr Lessy chce, aby policie byla vstřícnější k občanům. V konkrétních lokalitách by měla s veřejností lépe komunikovat o jejích potřebách a fungovat na „zákaznickém principu“. Každý policejní manažer by měl být na druhé straně hodnocen, jak s občany komunikuje a jak zvyšuje pocit bezpečí v daném teritoriu. Policie by měla být pro občany důvěryhodná, aby jí v maximálně míře oznamovali případy, kdy byli svědkem protiprávního činu nebo jeho obětí. V první řadě ale Lessy musí řešit petici policejních odborů, která požaduje odstoupení ministra vnitra Radka Johna.

Podobný přístup má podle Lessyho vést k tomu, že se omezí podmínky trestné činnosti. Za jasnou prioritu označil boj proti korupci, policie by ale neměla rezignovat na další bezpečnostní rizika, jako jsou extremismus, terorismus a drobná kriminalita, která každý den obtěžuje veřejnost. Zopakoval, že by měly být definovány standardy policejní služby, například dojezdové časy.

Lessy chce, aby se zjednodušil styl řízení u policie. V této souvislosti označil za znepokojující nárůst počtu vysokých policejních důstojníků v letech 2008 až 2010. Chce pátrat po příčinách nárůstu.

Video Brífink Lessyho k prioritám policie
video

Brífink Lessyho k prioritám policie

Klíčové je podle Lessyho také stanovit, jak velký by měl být policejní sbor. Analýzu svého předchůdce Oldřicha Martinů, podle níž stačí pro zajištění bezpečnosti 40 tisíc policistů, prý nedohledal. Nový policejní šéf chce nastavit sbor, který má odpovídat ekonomickým možnostem, v jednotlivých krajích bude hrát roli i demografická situace a rozloha teritoria.

Jako první se však Lessy musí vypořádat s aktuálními protesty policejních odborů, kteří společně s hasiči vyzývají ministra vnitra Radka Johna k rezignaci. Rezortu podle nich nezajistil dost peněz, platy klesly více, než sliboval, a nepřijatelné je také to, jakým způsobem o hasičích a policistech mluví. Příslušníci k němu tudíž ztratili důvěru.

Policisté dokonce vyhrožují, že napodobí akci lékařů a budou podávat hromadné výpovědi. Premiér Petr Nečas ministra Johna podpořil. Podle něj vláda nátlaku neustoupí, neutratí proto ani halíř navíc. Na výdaje nemá peníze a nezmění to ani odchody příslušníků.