Downův syndrom lékaři poznají z krevního testu

Praha – Každá matka má zájem na tom, aby se jí narodilo zdravé dítě. Vzhledem k tomu, že mnoho žen v posledních desetiletích odkládá těhotenství na pozdější věk, roste riziko. Těhotné ženy tak podstupují jednu prohlídku za druhou a některé nejsou zcela bez rizika. Jedno z největších rizik představuje test na Downův syndrom - amniocentéza. Vědci teď tvrdí, že přišli na bezpečnou a jednoduchou metodu, jak nemoc odhalit. Totiž z krve matky.

Amniocentézou se rozumí odebrání vzorku plodové vody matky injekcí do břicha. Jedná se o nepříjemný a docela nebezpečný zákrok, při kterém hrozí nitroděložní infekce nebo i potrat, v jednom ze sta případů. „Pětasedmdesát procent takto potracených plodů přitom bylo v pořádku. To je hodně, ten zákrok rozhodně nelze brát na lehkou váhu,“ vysvětlil jednatel Asociace Downova syndromu ve Velké Británii Richard Davis.

Zjistit riziko Downova syndromu z krevního testu se lékaři snaží už desítky let. Vědci v Hongkongu teď tvrdí, že umějí s vysokou přesností poznat, jestli má dítě ztrojený jednadvacátý chromozom. To je totiž důkaz, že plod je tímto syndromem poznamenaný.

Video Reportáž Dany Zlatohlávkové
video

Reportáž Dany Zlatohlávkové

Test zatím není běžně k dispozici, zkoušejí ho v několika nemocnicích, které vzorky krve posílají do Hongkongu. Jestli se ale potvrdí zatím slibné výsledky, budou nastávající matky podstupovat o jeden stresující a hlavně nebezpečný zásah méně.

Holčička s Downovým syndromem
Holčička s Downovým syndromem