Tah dámou: Němcová na Hrad?

Praha - Předsedkyně sněmovny a první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová by byla ochotna kandidovat na prezidentku České republiky, pokud by takovou nabídku obdržela. Potvrdila to v diskusním pořadu České televize Tah dámou. Přímou volbu prezidenta sice podpoří, neboť si je vědoma toho, že lidé si to přejí, nicméně připouští, že je jí bližší princip zastupitelské demokracie.

Z pořadu Tah dámou

Jolana Voldánová: „Chtěla Vy byste se stát prezidentkou, kdyby Vám to někdo nabídl?“

Miroslava Němcová: "Myslíte Tah dámou na Pražském hradě? Tak jo."


Sama Němcová se nicméně kloní spíše k tomu, aby současný systém zůstal zachován. Jak sama řekla, má ráda, když jsou věci logicky uspořádané. Podle ní jsme zastupitelskou demokracii, což znamená, že na komunální úrovni zvolíme zastupitelstvo a to zvolí svého starostu. Na krajské úrovni pak volíme krajské zastupitelstvo a to volí svého hejtmana a nakonec na celostátní úrovni posíláme do parlamentu své poslance a senátory a ti vybírají prezidenta. V tom vidí logiku. „Na řadě míst to takhle funguje a lidé mají pocit, že vše proběhlo podle pravidel, nicméně jinde to mohou lidé vidět opravdu jinak,“ dodala Němcova pořadu Tah dámou.

Video Tah dámou
video

Tah dámou

Zatím však zdaleka není jisté, že nástupce Václava Klause, kterému skončí druhé volební období v roce 2013, budou skutečně volit lidé přímo. Politici z koaličních i opozičních stran sice o návrhu přímé volby prezidenta již diskutují, ale ještě je čeká složité vyjednávání o tom, jak by přímá volba měla skutečně vypadat. V brzké budoucnosti se tak hodlají zabývat především dvěma modely – tzv. senátním, který znamená postup dvou nejúspěšnějších kandidátů, a vedle toho ještě australským modelem, kdy by prezident vzešel přímo z jednokolové volby.

Němcová se tak dnes přidala k několika dalším potenciálním uchazečům o funkci hlavy státu. Bývalý premiér Jan Fischer tento měsíc řekl, že chce kandidovat, pokud politici prosadí přímou volbu. Již dříve o svém úmyslu ucházet se o post prezidenta hovořil místopředseda Senátu a Němcové stranický kolega Přemysl Sobotka. V souvislosti s prezidentským křeslem se dlouhodobě mluví například také o ekonomovi a neúspěšném kandidátovi z poslední volby Janu Švejnarovi.

Václav Klaus a Miroslava Němcová
Václav Klaus a Miroslava Němcová