Hasičům chybí peníze, některé výjezdy přebírají dobrovolníci

Jindřichův Hradec - Profesionální sbory hasičů v některých českých městech začaly omezovat své výjezdy a volají do služby dobrovolníky. Reagují tak na ohlášené úspory. V letošním roce dostali jen v jižních Čechách na svou činnost o 12 milionů korun méně než v loňském roce. Profesionálové tak například nově nebudou likvidovat bodavý hmyz nebo otevírat uzamčené byty. Jednotka jedenácti dobrovolníků už působí v Jindřichově Hradci. Provoz bude částečně financovat radnice, přispěje na něj i kraj. Jihočeští hasiči mají každoročně kolem 7 500 zásahů. Požáry představují asi jen 14 procent z ohlášených událostí.  

Dobrovolní hasiči v Jindřichově Hradci mají k dispozici cisternu a dodávku se speciálním vysavačem na bodavý hmyz, čerpadlem a lopatou na odstraňování sněhu. Zásahové obleky a další základní vybavení koupila novému výjezdovému týmu radnice.

Podle velitele jednotky Lubomíra Berana nechtějí dobrovolníci suplovat práci profesionálů. Budou s nimi ale úzce spolupracovat a do terénu vyrazí, pokud si je lidé vyžádají. Ze základny by každý den měli vyjet k zásahu do deseti minut. „Je smutné, že města aktivizují své sbory dobrovolných hasičů na technické výjezdy, což doposud zajišťoval stát,“ reagoval hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Profesionální hasiči budou podle mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Venduly Matějů zasahovat jen v případech, kdy půjde o ohrožení života nebo zdraví: „U dalších technických zásahů nebudeme.“ V kraji je dvacet profesionálních jednotek. Žádnou z nich hasiči kvůli úsporným opatřením nezruší. Zanikne ale 22 míst, přesně tolik hasičů totiž odejde do důchodu a noví za ně nenastoupí.