MPSV chce omezit zveřejňování osobních údajů neziskovkami

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připravilo zákon, který stanovuje přísnější pravidla pro neziskové organizace působící v oblasti ochrany mladistvých. Problémy by v novém roce mohl mít také Fond ohrožených dětí třeba kvůli tomu, že na internetu zveřejňuje fotky a citlivá data dětí určených k adopci. Internetová stránka Fondu ohrožených dětí (FOD) uvádí vedle jiných i takovéto informace: Vývoj desetiletého romského chlapce je rovnoměrný, ale opožděný.

„Když se o těch dětech nedozví větší množství lidí, nemají vůbec šanci se do rodiny dostat. A navíc tím, že někdo vidí tu fotografii, může ho dítě takzvaně chytit za srdce,“ tvrdí předsedkyně FOD Marie Vodičková. Takhle podrobné osobní údaje na internetu se ale ani trochu nezamlouvají úřadům. Podle MPSV mají na ně nárok jen předem prověření zájemci o náhradní rodinnou péči, nabízí se prý jiné cesty při hledání náhradní rodiny. „Jde o různé plošné kampaně, naprosto cílené kampaně, při nichž by nedocházelo k zásahu do soukromí dítěte,“ řekl pro ČT Miloslav Macela z ministerstva.

Ke kritice se připojil také úřad veřejného ochránce práv. Podle ombudsmana odporuje současné chování Fondu ohrožených dětí českým zákonům i úmluvě OSN o právech dítěte. „Uvádějí se i údaje, které pro to dítě mohou být nesmírně bolestné. Jde o určitý handicap daného dítěte, který se spolu s fotografií prezentuje na stránkách,“ míní zástupkyně ombudsmana Jitka Seidlová. Zveřejňování fotek dětí na internetu už v minulosti kritizoval i Úřad na ochranu osobních údajů. Na Fond ohrožených dětí v roce 2008 podal trestní oznámení. Policie případ od té doby stále řeší, zatím bez výsledku.

Video Rozhovor s Marií Vodičkovou a Miloslavem Macelou
video

Rozhovor s Marií Vodičkovou a Miloslavem Macelou

Rozhovor s Marií Vodičkovou a Miloslavem Macelou

UK: 23.02.2011

Reportáž Jitky Szászové

Přes veškerou kritiku ale Fond ohrožených dětí na internetu fotky dětí dál nechává. Právě chystanou změnou zákona by měl stát získat na neposlušné organizace větší páky. „Hlavní problém systému tkví v současnosti v tom, že téměř každý subjekt, který v systému funguje, si může dělat téměř cokoli,“ zdůvodňuje potřebu změny Macela.

Zveřejňování fotek pomáhá k adopci

Marie Vodičková pokračování zveřejnování fotek vysvětluje tím, že k tomu mají souhlas od rodičů. „Jestliže máme souhlasy zákonných zástupců a přejí si to i samy děti, tak já nevidím že bychom porušovali nějaký zákon,“ myslí si zakladatelka FOD. Zároveň tvrdí, že vyvěšování fotek na síť výrazně pomohlo k umístění dětí do nových rodin. Pokud stát najde nějaký lepší systém, jak dostat opuštěné pryč z dětských domovů, my s tímto systémem skončíme, dodala Vodičková.

Dětský domov
Dětský domov
Více fotek
  • Dětský domov autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1446/144513.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1446/144514.jpg