Nabídli nižší cenu, zakázku nedostali. Nemocnice teď uznala chybu

Hradec Králové – Česká televize v pátek upozornila na to, že se v českých fakultních nemocnicích léta o veřejné zakázky soutěží jen na oko. Jednou z takových nemocnic je i ta v Hradci Králové. Dva podnikatelé České televizi potvrdili, že zakázku nedostali, i když nabízeli nižší cenu. Nemocnice uznala stížnost jako oprávněnou a propustila jednoho zaměstnance, který měl zakázky na starosti.

Dva podnikatelé, Otokar Kisilka a Pavel Geldner, se snažili léta marně získat u nemocnice zakázku. Ačkoliv nabízeli ceny o 25 procent levnější než vítězná firma, neměli šanci. Kisilka dokonce bývalému šéfovi nemocnice, dnes ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi, nabízel, že mu spočítá, o kolik nemocnice přišla. Na postup při přidělování zakázek si i stěžoval. Heger tehdy odpověděl, že je vše v pořádku. Nový ředitel nemocnice Roman Prymula ale prověřil stížnost znovu – a zjistil, že je oprávněná. „Výběr nebyl objektivní a byli upřednostňováni někteří mimo soutěž,“ uvedl Prymula. Odpovědného úředníka už ředitel odvolal. Kontrola navíc odhalila i další pochybení – fakturování za více prací, které ale nebyly provedeny.

Podnikatel, který nedostal zakázku:

„Z našich daní si tam někdo pěkně nahrabal.“

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Některé firmy musely přeplatky nemocnici vrátit. Ministerstvo chce dohled nad zakázkami zpřísnit. „Zcela jistě se bude zveřejňovat po uzavření soutěže to, za kolik byla vítězná zakázka uzavřena. Ne všem firmám se ale to líbí, že budou viset jejich ceny na internetu,“ prohlásil ministr Heger. V hledáčku policie je teď také zakázka na úklidové služby. Podle ředitele Prymuly může být předražená o několik milionů.