Japonci připravují nový rychlovlak Hayabusa

Tokio - Japonci chystají do provozu nový vlak Hayabusa. Po čtrnácti letech tak modernizují svou vysokorychlostní železnici přezdívanou Šinkansen. S provozní rychlostí 300 kilometrů v hodině bude Hayabusa nejrychlejší v Japonsku. Trasu z Tokia do 700 kilometrů vzdáleného města Aomori zvládne Hayabusa za zhruba dvě a půl hodiny.

Interiér nového rachlovlaku připomíná vnitřek dopravního letadla. Asi největší pohodlí mají cestující v první třídě, kde jsou na kožených sedadlech k dispozici elektronické opěrky na nohy a lampička ne čtení.

„Je to vysokorychlostní vlak, který ukazuje vysokou vyspělost japonské technologie. Nejde tu jen o rychlost. Tento vlak je také spolehlivý a pro zákazníky komfortní,“ uvedl manažer Šinkansenu Tomoyuki Endo.

Video Japonci modernizují rychlovlaky
video

Japonci modernizují rychlovlaky

Oficiálně se pojem Šinkansen vztahuje výlučně na vysokorychlostní tratě, kdežto vlaky, které po nich jezdí, jsou označovány jako hikari; v praxi se ale název Šinkansen používá pro obojí, a to i v samotném Japonsku.

zdroj: wikipedia.org

Vysokorychlostní vlaky začaly poprvé jezdit právě v Japonsku. Za celých 45 let Šinkanzeny nezpůsobily ani jednu vážnější nehodu. Po desetiletí si držely i prvenství v rychlosti. To ale v posledních letech převzala Čína. Vlaky tam jezdí i rychlostí 350 km/h a země také pracuje na vývoji magnetické soupravy, která by za hodinu dokázala urazit tisíc kilometrů.