Na Bulovce mají speciální sál pro lidi s HIV či SARS

Praha - Fakultní nemocnice Bulovka má unikátní operační sál pro operace lidí HIV pozitivních, pacientů s vysoce nakažlivými infekcemi jako třeba SARS a pro porody žen HIV pozitivních nebo s tuberkulózou. Špičkové vybavení zvyšuje bezpečnost zdravotníků i pacientů. Sál na klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí je zatím ve zkušebním provozu. Kolaudace je plánována na 24. března, pak už se v sále začne operovat.

„Rekonstrukce začala loni v červenci a v únoru jsme ji dokončili. Díky grantu se urychlila a mohla být i mnohem rozsáhlejší, “ řekl při dnešním představení sálu technický náměstek Bulovky Milan Dvořák. Norský velvyslanec v ČR Jens Eikaas doplnil, že věří v další pokračování spolupráce ČR a Norska. „Zdravotnictví je prioritou pro dalších pět let,“ řekl.

Místnosti jsou přetlakově odděleny, odpad jde do speciální čistírny

Video Studio ČT24 s ředitelem Domu světla
video

Studio ČT24 s ředitelem Domu světla

Studio ČT24 s ředitelem Domu světla

8 3 2011

Rozhovor s primářkou infekčního oddělení

Klinika prošla rozsáhlou rekonstrukcí za zhruba 60 milionů korun, větší část je státní dotace, 15 miliony přispěly takzvané norské fondy. „Máme zrekonstruované dva sály, vedle operačního také zákrokový, oba jsou vybaveny výkonnou vzduchotechnikou a klimatizací. Je to komfort pro pacienty i personál. Jsme rádi, že se to podařilo,“ řekla primářka infekční kliniky Hana Roháčová. Loni operovali na klinice sto pacientů se závažnou infekcí a rodilo zde deset HIV pozitivních žen. Rekonstrukce zlepšila podmínky na celé klinice. Vzduchotechnika je nově vybavena filtry, které zachytí jakýkoli zdroj infekce a ven propustí jen čistý vzduch. Všechny místnosti operačních traktů jsou přetlakově odděleny, zabrání se tak šíření infekce do okolí. Odpadní vody jsou odváděny infekční kanalizací do speciální čistírny.

Infekční klinika na Bulovce je největší v ČR, má 156 lůžek a 14 lůžek na jednotce intenzivní péče. Loni bylo na kliniku přijato 4610 pacientů, z toho na lůžka intenzivní péče 649. Ambulantně bylo ošetřeno 37.404 lidí.

Na rekonstrukci operačních sálů navážou práce v západní části budovy. Variant je více, mimo jiné přístavba pavilonu pro nejvyšší stupeň biologického rizika či rekonstrukce západní části s umístěním jednotky pro 3. stupeň biologického rizika, což je nejvyšší stupeň. Centrum je připraveno přijímat pacienty s infekcemi jako antrax, SARS a další.


Ředitel Domu světla : stát dává na problematiku HIV/AIDS stále míň peněz, nakažených ale přibývá

Šéf pražského Domu světla pro lidi postižené HIV/AIDS a jejich rodiny či přátele Miroslav Hlavatý ve Studiu ČT24 otevření sálu na Bulovce kvitoval. „Je to fantastická zpráva, hlavně pro naše klienty,“ uvedl. Nicméně příliš optimismu není podle něj na místě, zvlášť při srovnání se západními zeměmi. „Je to první sál pro celou Českou republiku,“ upozornil Hlavatý s tím, že neziskovým organizacím, které se problematice HIV/AIDS věnují, dává stát stále méně a méně peněz. Například Česká společnost AIDS pomoc měla deset preventivních projektů, a tři už musela kvůli nedostatku peněz uzavřít - například besedy na školách, které vede HIV pozitivní lektor. Hlavatý také připomněl, že k 31. lednu 2011 se v Česku eviduje 1 536 lidí s HIV. Každý rok přibyde více nových případů, než předchozí rok. Navíc neevidovaných nakažených je daleko více, podle Hlavatého až desetinásobek.