Vrah z tramvaje se mstil, hrozí mu 20 let

Praha - Kriminalisté v úterý zadrželi 58letého anglicky mluvícího cizince, který podle nich počátkem února zastřelil v tramvaji v pražské Hostivaři čtyřiatřicetiletého muže. Při následné domovní prohlídce u něj nalezli pět zbraní, jednu z nich držel nelegálně. Policie údajného pachatele obvinila z vraždy a nedovoleného ozbrojování. Cizinci hrozí v případě odsouzení až dvacetileté vězení či výjimečný trest.

Případ se stal 5. února na konečné zastávce tramvaje číslo 22 v ulici Plk. Mráze přibližně deset minut po 01:00. Řidič tramvaje si tam po vystoupení cestujících všiml muže sedícího v přední části soupravy. Myslel, že spí, a proto ho chtěl vzbudit. Muž však měl střelnou ránu na hlavě, přivolaný lékař mu již nedokázal pomoci.

Údajný pachatel a oběť se dříve neznali. Podle šéfa pražské kriminálky Josefa Mareše se potkali krátce před půlnocí v baru Ještěrka v centru města. Muž se chtěl s cizincem pravděpodobně začít hádat, podle policie byl opilý. „Pachatel se do konfliktu nezapojil, později si na něj ale počkal,“ uvedl Mareš s tím, že cizinec ani neuměl česky. Zavraždil ho prý zřejmě ze msty za jeho chování.

Video Reportáž Kamily Štíchové
video

Reportáž Kamily Štíchové

Cizince zadržela zásahovka

Cizinec žije v Česku již osm let, živí se podle kriminalisty internetovým prodejem zbraní. Čeští policisté ho doposud kvůli ničemu nestíhali, zřejmě však měl problémy ze zákonem ve své vlasti. Ohledně činů, ze kterých je obviněn, odmítl vypovídat. Podle balistických nálezů byl však muž zastřelen jednou z u něj nalezených zbraní. „Psaná byla na jinou osobu žijící s obviněným ve stejné domácnosti,“ uvedl Mareš.

Policisté podle Mareše sledovali cizince několik dní, zadrželi ho v centru města s pomocí zásahové jednotky. Vysoký trest mu hrozí kvůli tomu, že podle policie usmrtil svoji oběť s rozmyslem nebo po předchozím uvážení, zároveň měl k činu zavrženíhodnou pohnutku.

V době střelby byl již muž podle kriminalisty v tramvaji s údajným pachatelem sám, pravděpodobně spal. „Měl již několik stanic předtím vystoupit,“ řekl Mareš. V druhém voze však podle něj mohl být ještě jeden člověk. Řidič výstřel slyšel.


V Praze se v letošním roce stalo pět vražd, čtyři z nich včetně této policisté podle Mareše vyřešili.