Opilí řidiči půjdou na Slovensku do vězení

Bratislava – Lidé, kteří na Slovensku usednou za volant pod vlivem alkoholu nebo drog, by potom měli pobýt až rok ve vězení. Stejný trest má hrozit těm, kteří odmítnou kontrolu na návykové látky. Novinky do silničního zákona chce zavést slovenské ministerstvo vnitra. Hranicí pro postih vězením by mělo být jedno promile alkoholu v krvi, podobně jako je tomu například v Česku.

Velmi rozhodný postih čeká potom na Slovensku řidiče, kteří usednou za volant pod vlivem drog nebo s více než jedním promile alkoholu v krvi více než dvakrát během deseti let. V takovém případě viník navždy přijde o řidičský průkaz. Alkohol byl na Slovensku loni zjištěn u viníků zhruba každé desáté dopravní nehody. Dosud hrozilo vězení kvůli požití návykové látky pouze profesionálním řidičům nebo těm, kteří při nehodě někoho poranili.

„Alkohol a volant je nebezpečná kombinace. Podnapilý řidič, jenž usedne za volant, udělá z motorového vozidla zbraň,“ prohlásil ministr vnitra Daniel Lipšic. Hranici jednoho promile alkoholu v krvi jako stav vylučující způsobilost řídit vozidlo v minulosti podle ministerstva stanovila soudní praxe.

Novela slovenského silničního zákona přináší i další novinky. Měla by umožnit řídit už sedmnáctiletým lidem, avšak pod dohledem staršího zkušeného řidiče. Povinné potom bude dodržování alespoň dvousekundového odstupu od předcházejícího vozidla při jízdě po dálnici. Pokud novelu schválí parlament, začne platit v září.