Za brutální vraždu bratrance dostal důchodce 20 let

Tábor - Krajský soud v Táboře udělil šestapadesátiletému invalidnímu důchodci za vraždu bratrance výjimečný trest a poslal ho na 20 let do vězení. Vražda se stala v roce 2002 v Pacově na Pelhřimovsku. Karel Janoušek podle soudu svého bratrance jedenáctkrát bodnul nožem a pak jej hodil do studny, zasypal odpadem a uzavřel betonovým víkem, přestože muž volal o pomoc. Svým zraněním později podlehl. Policie našla mrtvé tělo až loni. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupkyně se odvolávat nebude, obhájce si ale ponechal lhůtu.

Podle soudu spáchal muž vraždu zvlášť trýznivým způsobem. Přestože byl opilý, jednal s rozmyslem. K činu se navíc nepřiznal, a proto se dle soudu vzdal polehčující okolnosti. Důchodci přitížilo i to, že byl opakovaně stíhán za majetkovou a násilnou trestnou činnost. V předchozích letech šestkrát vyhrožoval nebo zaútočil na někoho z okolí kuchyňským nožem. Jednomu muži probodl plíce. Před soudem navíc několikrát měnil výpovědi. 

Obžalovaný: Všechno si vymyslela exmanželka

K nalezení těla pomohla výpověď očité svědkyně a zároveň bývalé manželky invalidního důchodce, jenž policistům po letech detailně popsala celý průběh hádky i trestného činu. Podle kriminalistů žena promluvila až po osmi letech, protože jí obviněný razantně vyhrožoval podobným osudem. Šestapadesátiletý invalidní důchodce se dostal s tehdy šestatřicetiletým bratrancem do sporu kvůli tomu, že mladší muž měl údajně poměr se svědkyní. „Žádnou vraždu jsem nespáchal,“ tvrdil před soudem obžalovaný. Podle něj si všechno vymyslela jeho exmanželka.

Muž u soudu vypovídal, jak 11. listopadu 2002 přijel z Pelhřimova domů do Pacova. V domě prý tehdy seděla jeho manželka a opilý bratranec. Podle obžalovaného pak nastal konflikt právě mezi ženou a bratrancem, který byl zraněn. Žena údajně zakázala zavolat záchrannou službu, jen chtěla zraněného muže vynést před dům. Zhruba dvě hodiny po konfliktu už jeho bratranec na zahradě nebyl. Muž se prý domníval, že mu pomohl domů někdo z kamarádů, a víc o tom nepřemýšlel.

Důchodce z Pacovska podle kriminalistů v listopadu 2002 pobodal svého bratrance a ještě živého ho vhodil do studny, kde muž zemřel.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24