John chce šéfovat Věcem veřejným, Bárta kandidaturu odmítl

Praha - Předseda strany Věci veřejné a ministr vnitra Radek John dnes oficiálně oznámil, že bude v nadcházejících volbách obhajovat post předsedy Věcí veřejných. Místní organizace a užší vedení začaly kandidáty na šéfa strany nominovat už včera. Nový předseda VV, kterého příznivci strany vyberou v elektronickém hlasování, by měl být znám na konci května. John, který Věci veřejné vede už druhým rokem, je zatím největším favoritem volby.

Současný předseda Věcí veřejných Radek John v rozhovoru pro dnešní Právo potvrdil, že se rozhodl znovu kandidovat na předsedu strany. „Rozhodl jsem se, že budu kandidovat. Zároveň však apeluji na další výrazné tváře VV jak v celostátní politice, tak v regionech, aby také kandidovaly. Chci, aby véčkaři a straníci měli pestrou a výraznou nabídku na vedení,“ uvedl John. Ke kandidatuře vyzval třeba poslance strany Milana Šťovíčka a Petra Skokana. Šťovíček sice v reakci na Johnova slova kandidaturu odmítl, Skokan ji ale zvažuje - rozhodnout by se měl do 14 dní.

Pokud by již John kandidovat nechtěl, je připravena ucházet se o vůdčí pozici ve straně současná místopředsedkyně Karolína Peake. Další členové strany by podpořili i kandidaturu místopředsedkyně VV a sněmovny Kateřiny Klasnové či jejího muže - ministra dopravy a hlavního sponzora strany Víta Bártu. „Je jedním z nejvýznamnějších mozků VV. Bylo by absurdní, kdyby nepřispěl svým dílem. Samozřejmě s ním počítám,“ podotkl dnes John. Pochvalně o Bártovi hovoří i prezident Václav Klaus.

Video Komentář Ondřeje Kundry
video

Komentář Ondřeje Kundry

Komentář Ondřeje Kundry

stu6:11.3.2011

Telefonát Štěpánky Martanové

Bárta však kandidaturu na post předsedy strany odmítl, chce se však ucházet o místopředsednický post. Podobně uvažuje i Kateřina Klasnová: „Pokud budu mít velkou podporu z regionů, kandidaturu na předsedkyni nevylučuji, ale opakuji, spíše jsem uvažovala o místopředsednické funkci.“ Její výhodou by mohla být podpora manžela Víta Bárty, který má ve straně velký vliv.  

Komentář Ondřeje Kundry z Respektu:

„Pozice Radka Johna ve straně není taková, že by byl on tím hlavním motorem, který by vytvářel politiku. Tím je Vít Bárta. Kdyby ale John nebyl předsedou VV, oslabila by se jeho pozice v Nečasově vládě. Pak by pro něj bylo mnohem obtížnější prosazovat své priority na ministerstvu vnitra.“

John dnes uvedl, že si uvědomuje náročnost souběhu funkce stranického šéfa, ministra vnitra a místopředsedy vlády. „Aktuální společenská a politická témata, která jsou palčivá a která řešíme, ale vyžadují pozici člena vlády a vicepremiéra,“ řekl na tiskové konferenci John. Svou vizi dalšího rozvoje a směřování strany chce představit do dvou týdnů. Věci veřejné se podle něj i nadále soustředí na svou hlavní voličskou skupinu, což jsou členové střední třídy, živnostníci a rodiny s dětmi.

Každý klub i člen gremia může navrhnout jednoho kandidáta a nominaci e-mailem odeslat širšímu vedení strany. To pak v dubnu zvolí až šest kandidátů, kteří postoupí do přímé internetové volby. Samotné hlasování registrovaných příznivců na internetu přijde na řadu mezi 8. a 22. květnem.

Volba bude platná, pokud se jí zúčastní přes deset procent všech oprávněných véčkařů. Předsedu strany pak bude muset ještě ve funkci potvrdit celostátní stranická konference.