John: Policie zajistí v sobotu v Novém Bydžově bezpečnost

Hradec Králové - Policie je připravena v sobotu zajistit v Novém Bydžově bezpečnost během pochodů pravicových extremistů i jejich odpůrců. V Hradci Králové to dnes prohlásil ministr vnitra Radek John. K zajištění ochrany Romů žijících v Novém Bydžově dnes vyzvaly české úřady Amnesty International (AI) a Evropské centrum pro práva Romů. Do Bydžova svolala svou demonstraci Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), ve městě se ale objeví i příznivci extrémní levice a dalších iniciativ. Na celkem čtyři sobotní demonstrace může podle starosty Pavla Loudy přijet až 1 000 lidí. Policie je připravena nasadit několik stovek mužů, včetně takzvaných těžkooděnců a vodního děla.

„Nesmím říkat zcela konkrétní čísla, ale to, jak je akce zajištěna, dává maximální naději, že o bezpečnost bude postaráno,“ řekl dnes ministr. Dodal, že nechce, aby se 20 let po sametové revoluci museli lidé bát o svou bezpečnost: „Doufám, že na tomto zákroku se ukáže, že bezpečnost v této zemi je policie schopna perfektně zajistit.“ Podle Johna se náklady na policejní zásah budou pohybovat v řádech stovek tisíc korun. Zároveň se domnívá, že by si ho měli zaplatit sami extremisté, i když se tak nestane.

Radek John:

0„Extremistická strana pustila žilou státnímu rozpočtu svým pochodem několik set tisíc korun… Pan Vandas a extremisté by si měli zaplatit to, co my kvůli nim musíme udělat. Samozřejmě to ale nenastane, my ze zákona zajišťujeme bezpečnost.“

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Ministr také uvedl, že po posílení policie v Bydžově na začátku letošního roku se ve městě nic vážnějšího nestalo. „Bydžov je dnes naprosto bezpečné město. Jestli se zítra něco stane, ponese za to zodpovědnost pan Vandas a extremisté, protože on tam hledá krev, on tam hledá násilí a eskalaci,“ upozornil. Tomáš Vandas je předsedou Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Pochod radikálů povede ulicemi, kde bydlí romské rodiny. Některé už z obav o svou bezpečnost město opustily. Policie proto pro obyvatele vydala i speciální leták. Pokud státní policie vyhodnotí, že lze shromáždění ze zákonných důvodů rozpustit, je město připraveno zasáhnout. Starosta kvůli tomu pořídil i nový tlampač.

Amnesty International věří, že respekt k lidským právům a jejich ochrana patří k základním principům svobody a demokracie, které je třeba dodržovat. „Sdílíme obavy z plánovaného shromáždění DSSS, které staví na nenávisti,“ uvedla ředitelka Dáša van der Horst. AI proto ve své zprávě apeluje na Johna, aby zajistil bezpečnost romským komunitám v Bydžově a okolí a podpořil jednání jednání mezi policií a romskými komunitami, které povede k prevenci a odstranění rasově motivovaného násilí a diskriminace vůči příslušníkům těchto komunit i občanům České republiky obecně.