Lékárníci chtějí léky s pseudoefedrinem dát na recept

Praha - Lékárníci chtějí, aby léky zneužívané na výrobu pervitinu byly jen na recept. Zlepší se tak prý kontrola výdeje. V současné době léky na chřipku s pseudoefedrinem dostanou pacienti v lékárnách bez receptu, jen na občanku. Některé lékárny je raději neobjednávají, aby nemusely řešit spory s narkomany. Změna by se mohla dostat do novely zákona o návykových látkách, kterou začne sněmovna projednávat příští týden.

Novela vyjmenovává 33 nových zakázaných omamných látek, návrh dali poslanci napříč stranami. Reagují na prudký nárůst nabídky nových narkotik, především v Moravskoslezském kraji, kam se prodejci přesunuli po změně legislativy v Polsku. Návrh vláda schválila, sněmovna by měla novelu schválit ve zrychleném řízení hned v prvním čtení. „Ve zrychleném řízení není možné ve sněmovně nic doplnit. Vyjednáváme tedy řešení, že by Senát vrátil sněmovně novelu s úpravou, že se léky s pseudoefedrinem vydávají výhradně na lékařský předpis,“ řekl prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Celorepubliková evidence není, narkomani jdou do více lékáren

Návrh se tak po zhruba roce a půl vrací do sněmovny, poprvé ho v říjnu 2009 podali poslanci KDU-ČSL poté, co byl uvolněn prodej těchto léků. Úřad pro ochranu osobních údajů totiž tehdy nařídil Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, aby zničil evidenci osobních dat uživatelů těchto léků. Sběr dat v centrálním úložišti neodpovídal podle ochránců soukromí zákonu. Havlíček tehdy řekl, že hned další den po uvolnění výdeje léků s pseudoefedrinem zaznamenaly lékárny nápor kupujících narkomanů. Přitom spotřeba těchto léčiv po omezení platném od května 2009 klesla v následujících měsících až o 75 procent.

„Lékárníci nyní velmi dobře kontrolují kupující a vedou evidenci výdeje ve své lékárně, takže prodeje klesly. O každém výdeji je v lékárně zápis,“ řekl Havlíček. Protože ale celorepubliková evidence není, obcházejí narkomani ve větších městech několik lékáren a postupně získají dostatečnou zásobu. Tisíce tablet se také pašují z Polska.

Nákupčí léků i výrobci pervitinu se přesunuli i do Německa, kde se k lékům snadno dostanou. Vzhledem k častému zneužívání pro výrobu drog proto rozhodlo spolkové ministerstvo zdravotnictví, že od května budou léky obsahující více než 720 mg pseudoefedrinu pouze na recept.

Pro české lékárny je podle Havlíčka výdej léků s pseudoefedrinem nyní spojen s rozsáhlou administrativou, musejí zkontrolovat občanku a vést o každém výdeji zápis. Proto je mnohé neobjednávají. Zásadní důvod je i ten, že se nechtějí s narkomany bavit a chtějí své pracovníky chránit. „Výrobci to vyřešili tak, že pseudoefedrin nahradili jinou účinnou substancí, ze které se droga vyrobit nedá,“ uvedl Havlíček. Někteří pacienti přesto trvají na léku s pseudoefedrinem, prý lépe pomáhá. Podle Havlíčka jde spíš o pocit, v těle řady „nenarkomanů“ se mění pseudoefedrin částečně na pervitin, trochu zvedne náladu, proto je vnímán jako lepší.