V Novém Bydžově už je klid, policie obvinila 13 extremistů

Nový Bydžov (Královéhradecko) - V Novém Bydžově, kde se v sobotu uskutečnil mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a setkání jejich odpůrců, už byl v noci na dnešek klid. Policie ukončila bezpečnostní opatření. 13 pravicových extremistů zadržených v souvislosti se zraněním Roma obvinila z výtržnictví. Mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková zároveň ČT řekla, že policie nevylučuje rozšíření obvinění o další trestné činy, může se podle ní zvýšit i počet obviněných osob. Náklady na bezpečnostní akci se budou pohybovat podle odhadů v řádech stovek tisíc, policie je zatím nevyčíslila.

„Bezpečnostní opatření jsme ukončili k 22:00, kdy z města odjely pořádkové jednotky, v ulicích nadále zůstávají zesílené policejní hlídky,“ uvedla Ježková. Na bezpečností opatření policie nasadila stovky policistů včetně jízdní policie. Nad městem také hlídkoval vrtulník.

Do Nového Bydžova přijelo na 500 pravicových extremistů a zhruba 200 jejich odpůrců, kteří se pokusili zabránit pochodu DSSS. Policie je však z trasy vytlačila. Při zásahu byl zraněn jeden člověk, který utrpěl pohmožděniny nohy. Policie sedm antifašistů zadržela, o jejich potrestání se rozhodne ve správním řízení. Poté se antifašisté i radikálové rozešli.

Další incident se stal odpoledne, kdy skupina 13 pravicových extremistů napadla trojici Romů, jeden z nich utrpěl zranění hlavy, se kterým byl převezen do bydžovské nemocnice. Už večer z ní ale na vlastní žádost odešel. „Vyšetřování incidentu nadále pokračuje, všech 13 zadržených již policisté obvinili z trestného činu výtržnictví,“ dodala mluvčí.