Ústavní soud rozhodne o osudu vládních škrtů

Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu ČSSD na zrušení vládního balíčku škrtů v sociální oblasti. Opoziční poslanci si stěžují na to, jakým způsobem kabinet Petra Nečase škrty sněmovnou protlačil. Poukazují na to, že se ke změnám neměli možnost vyjádřit a vláda tak zneužila situaci. Naopak podle premiéra bylo projednání škrtů ve stavu legislativní nouze jediným řešením, jak zabránit miliardovým ztrátám. Verdikt Ústavního soudu můžete sledovat od 13:30 na ČT24 živě.

Petr Nečas a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová museli vysvětlovat, proč při hlasování o tak rozsáhlé normě, jakou je balíček sociálních škrtů měnící 18 různých zákonů, zrušili obecnou rozpravu.

„Celé jednání od začátku, tedy od vyhlášení stavu legislativní nouze přes celý průběh zasedání Poslanecké sněmovny, bylo v souladu s jednacím řádem sněmovny,“ prohlásila před Ústavním soudem Němcová. Podle premiéra Nečase šlo především o peníze. Zemi podle něj hrozilo prohloubení už tak vysokého rozpočtového schodku.

Video Vstup Ondřeje Schneidera
video

Vstup Ondřeje Schneidera

Opoziční poslanci jsou však přesvědčeni o tom, že pro vyhlášení stavu legislativní nouze, který debatu o návrhu výrazně omezoval, nebyl žádný důvod. Stížnost dokonce hovoří o extrémní svévoli vládní většiny. „Byl to celé jenom trik, jak vyřadit opozici ze hry z parlamentní debaty,“ tvrdí úřadující socialistický šéf Bohuslav Sobotka. ČSSD poukazuje také na to, že normu schválil Senát sice po volbách, ale ještě v předvolebním složení.

ÚS může platnost škrtů oddálit

Existuje několik možností, jak může Ústavní soud rozhodnout. Pokud návrh zamítne, zůstane celý zákon včetně všech úsporných opatření v platnosti. Pokud soud návrhu vyhoví a zákon zruší, zároveň tím zneplatní všechny zavedené změny. Obnoví se tak právní stav před přijetím sociálních škrtů.

Jedna z dalších možností je ta, že soud sice zákon zruší, ale dopad svého nálezu odloží na pozdější datum, a dá tak zákonodárcům čas na přijetí týchž změn procedurálně správným způsobem. V takovém případě by se bezprostředně po nálezu ÚS nic nezměnilo.

1Balíček škrtů v sociální oblasti podle vlády umožní úspory více než 23,5 miliardy korun a pomůže při snižování schodku státního rozpočtu. Zákon provádí řadu změn v oblasti nemocenského pojištění, státní sociální podpory a státní politiky zaměstnanosti. Jde například o nemocenskou, rodičovský příspěvek, sociální příspěvek, porodné a příspěvek na péči.

Řízení před Ústavním soudem se týkalo jen způsobu přijetí normy, nikoliv jejího obsahu. Soudci se tedy nezabývali souladem jednotlivých úsporných opatření s ústavou. Dokazování v kauze už skončilo, padly závěrečné návrhy. Dnes celé řízení skončí vyhlášením nálezu.