Odbory chtějí, aby učitelé bez titulu dostávali stejně jako vysokoškoláci

Praha – Školským odborům se nelíbí, že učitelé s vysokoškolským diplomem berou podle tabulkek vyšší výplaty než jejich kolegové bez titulu. Proto dnes zahájily petiční akci za změny v odměňování pedagogů. Mzdy by prý měly být stejné a učitelé s nižší kvalifikací by měli dostat přidáno. Podle vedení Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství je nástupní plat učitele s vysokoškolkým titulem 20 tisíc korun, učitel bez titulu má ovšem nárok jen na 14 tisíc – přitom se vůbec nehledí na léta praxe.

Ministerstvo školství chtělo do škol přilákat mladé vysokoškolsky vzdělané kantory a jejich starší kolegy motivovat k tomu, aby si vzdělání doplnili. Od ledna proto platí dvě platové tabulky – jedna pro učitele bez titulu a druhá pro vysokoškolsky vzdělané. „Považujeme tu druhou tabulku za diskriminační. Opravdu není žádný jiný resort, kde by za stejně vykonanou práci, a to plně kvalifikovanou, byli zaměstnanci odměňováni ve dvou tarifních tabulkách. Považujeme to za chybné politické rozhodnutí,“ uvedla místopředsedkyně svazu Markéta Vondráčková.

Podle Evy Soukalové z petičního výboru dostává učitelka se středoškolským vzděláním a 27 lety praxe zhruba 17 500 korun. Zatímco její kolegyně vysokoškolačka s měsícem praxe dostává téměř o 2 500 korun víc. „Souhlasíme s tím, aby mladí a vysokoškolsky vzdělaní byli ohodnoceni vysoce, jak si zaslouží, ale takový propastný rozdíl, jako je mezi dvěma tabulkami, by být neměl,“ míní Soukalová. Podle Vondráčkové se navíc zohledňuje i ta vysoká škola, která s profesí nesouvisí. Odbory žádají, aby pro všechny platila tabulka vysokoškolská. Zatím ale nemají spočítáno, kolik by to stálo státní rozpočet.

Video Komentář Petra Honzejka
video

Komentář Petra Honzejka

Petiční akci chtějí odbory ukončit 30. května. Poté archy předají ministrovi školství a vládě. Doufají, že by se tématem mohly zabývat i sněmovna a Senát. Pokud by se situace nevyřešila, zvažují přípravu ústavní stížnosti. „Vyhrožovat hned stávkou a ukončením pracovního poměru není vhodné, ale nemůžeme nic vyloučit,“ dodala Vondráčková.