Tendr na přístroje pro ústeckou nemocnici byl prý v pořádku, tvrdí ROP

Ústí nad Labem - Krajská zdravotní, pod kterou spadá pět nemocnic Ústeckého kraje, neporušila podle antimonopolního úřadu v tendru na nákup přístrojů pro Centrum robotické chirurgie v ústecké nemocnici zákon. Tvrdí to rada Regionálního operačního programu Severozápad. ÚOHS prověřoval jen část sporných zakázek za téměř 500 milionů Kč, a to nákup přístrojů robotické chirurgie za téměř 80 milionů Kč, informoval vedoucí oddělení komunikace ROP Severozápad Vojtěch Krump.

Ministerstvo financí (MF) si letos v únoru nechalo zpracovat audit, který ukázal, že přístroje nakupované Krajskou zdravotní z evropských dotací byly předražené o 31 milionů korun a v pořádku nebyla ani některá výběrová řízení. Výsledky auditu poté schválili poslanci sněmovního kontrolního výboru.

Auditoři kontrolovali devět projektů, šlo hlavně o nákupy zdravotnického zařízení do nemocnic v Teplicích, Mostě, Ústí nad Labem, Děčíně a Chomutově. V této souvislosti prověřovala kontrola také 14 veřejných zakázek. V případě zadávání šesti výběrových řízení našli auditoři chyby. Právě oni doporučili, aby zakázky prozkoumal antimonopolní úřad. Měl zjistit, zda nevhodný postup neměl vliv na výběr nejvýhodnějšího dodavatele.

Prošetření zakázky u ÚOHS inicioval Úřad regionální rady ROP Severozápad. Chtěl tak ověřit, zda Krajská zdravotní postupovala v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. „ÚHOS postup Krajské zdravotní přezkoumal a konstatoval, že při zadání této veřejné zakázky nedošlo k pochybení a nebyl porušen zákon o zadávání veřejných zakázek,“ řekl ředitel Úřadu Regionální rady Petr Kušnierz.

ÚOHS tak podle Kušnierze potvrdil i výsledky kontroly pracovníků regionální rady a ministerstva zdravotnictví, kteří pochybení nenašli. „Vzhledem k výsledku šetření ÚOHS odpadá podle našeho názoru poslední překážka pro certifikaci výdajů projektu ze strany ministerstva financí,“ dodal Kušnierz.

Krajská zdravotní se odvolávvá na odborné posudky

Krajská zdravotní v případě údajně předražené techniky poukazuje na to, že si auditor nechal obvyklou cenu přístrojů zjišťovat odborným posudkem Fakulty biomedicínského inženýrství pražského ČVUT. Krajská zdravotní ji označuje za organizaci s nedostatečnou kvalifikací a její závěry považuje za účelové, nesprávné a zavádějící.

MF podalo už loni v prosinci trestní oznámení kvůli údajnému plýtvání při nákupech zdravotnické techniky. Krajská zdravotní to ústy svého mluvčího komentovala tak, že trestní oznámení vítá, protože se tak celý případ zodpovědně prošetří.


Veřejné soutěže měly podle Aktuálně.cz shodný průběh. Přihlásil se vždy pouze jeden zájemce, firma Hospimed. V případě oddělení robotické chirurgie a traumatologického centra dodala přístroje na korunu přesně za cenu, kterou Krajská zdravotní poptávala. U přístrojů pro onkologické centrum byla dodávka o 330 000 Kč levnější.