Slovinský prezident přijíždí do Prahy

Praha - Do Česka přijíždí slovinský prezident Danilo Türk. Někdejší diplomat působící v Organizaci spojených národů je prezidentem už čtvrtý rok. V Praze ho čeká setkání s jeho českým protějškem Václavem Klausem. Jako prezidenti se setkali už v roce 2008, tehdy Türk Klausovi svěřoval zkušenosti z předsednictví Evropské unie, které Česko teprve čekalo. Právě téma unie by mohlo být klíčovým na dnešní schůzce obou prezidentů na Pražském hradě.

Václav Klaus v září 2009 představil na Lublaňské univerzitě slovinský překlad knihy Modrá, nikoli zelená planeta. Türk dnes přijíždí do Prahy, aby se s Klausem setkal a zároveň na půdě Karlovy univerzity pokřtil české vydání knihy Základy mezinárodního práva.

Danilo Türk

Vystudoval práva v Lublani a Bělehradu. Od 80. let působí v OSN. Mezi lety 1992 až 2000 byl prvním velvyslancem Slovinska v OSN. Od roku 2002 do roku 2005 zastával funkci zástupce generálního tajemníka OSN pro politické záležitosti. Následně učil na univerzitě v Lublani mezinárodní právo. V listopadu 2007 byl zvolen slovinským prezidentem.

Prezidenti se ale setkají už dopoledne na Pražském hradě. Türk s Klausem budou zřejmě jednat hlavně o prioritách obou zemí v Evropské unii. Večer pak Türka čeká ještě koncert z cyklu Jazz na Hradě, kde vystoupí ostravský pianista a skladatel Boris Urbánek se svými hosty.

Kromě toho se odpoledne slovinský prezident zúčastní česko-slovinského podnikatelského fóra, na kterém bude jednat s českými byznysmeny.