ČT: Ostatky nalezené v Troji patří zmizelé Aničce

Praha - Ostatky nalezené v pražské Troji patří podle policejní expertizy pohřešované Aničce Janatkové. Policie dnes tělo našla nedaleko ulice Pod Havránkou. Bylo nalezeno hluboko v zemi v místě, kde policie už několikrát pátrala. K jeho nálezu přispělo počasí a také divoká prasata, která zem rozryla. Z dívčina zmizení je podezřelý 41letý Otakar T., jehož DNA se našla na školním batohu dívky. Podle policejní mluvčí Andrey Zoulové je muž stále jediný podezřelý, v minulosti už byl obviněn ze zbavení osobní svobody a z majetkové trestné činnosti. V souvislosti s majetkovou trestnou činností byl dnes podle mluvčí předveden na jednu z policejních služeben v Praze: „V tuto chvíli s ním probíhají procesní úkony.“

„Tělo se nachází v Ústavu soudního lékařství a bylo podrobeno soudní pitvě. První výsledky, které máme k dispozici, zatím s největší pravděpodobností ukazují, že se opravdu jedná o pohřešovanou devítiletou Aničku. V tuto chvíli probíhají další expertizy. Jejich výsledek bude policie znát až v následujících hodinách či dnech,“ řekla ČT Zoulová. Rodiče pohřešované dívky byli v době nálezu ostatků doma a policisté je o pátrání celý den průběžně informovali.

Na místě, kde se ostatky našly, podle mluvčí pátrala policie několikrát, a to i s pomocí speciálně vycvičených psů. „Pes ale cítí osobu pod povrchem jen do určité hloubky, dnes nalezené ostatky byly bohužel ve značné hloubce a pes tělo na podzim nemohl cítit. Dnes, vzhledem k oteplení a zároveň s pomocí divé zvěře, vystoupily ostatky ze země a policisté si nerovnosti při pátrání v terénu všimli,“ řekla ČT. Kriminalisté podle ní v oblasti testovali novou 3D technologii. Server Aktuálně.cz uvedl, že prvotní stopou byly otisky prstů na pracovním nářadí, které leželo u domu blízko nálezu těla. Analýza údajně ukázala, že patří hlavnímu podezřelému.

Video Rozhovor s Danielem Vaňkem z forenzního DNA servisu
video

Rozhovor s Danielem Vaňkem z forenzního DNA servisu

Rozhovor s Danielem Vaňkem z forenzního DNA servisu

14:05

Rozhovor s Andreou Zoulovou

Ze zmizení Aničky byl dosud podezřelý 41letý Otakar T., jehož DNA se našla na školním batohu dívky. Muž už dříve při rozhovoru s jedním ze znalců přiznal, že Aničku v době zmizení viděl. Do vazby ale nešel, neustále měnil výpovědi a popíral, že má se zmizením cokoliv společného. Muž je nadprůměrně inteligentní, přitom má ale pouze základní vzdělání a jeho osobnost podle expertů nese psychopatické rysy. Nejde také o bezdomovce, i když v Praze žil ve strojovně výtahu a měl vykrádat chatky v Troji. Střídal ale kvalitní obleky, nosil kravatu a dbal na to, aby byl pečlivě upravený.

Rodině se během pátrání ozvali i vyděrači

Devítiletá dívka zmizela 13. října. Naposledy byla viděna v ulici Pod Písečnou, kudy se vracela ze školy. Od té doby pátraly po holčičce každý den desítky policistů, městských strážníků i vojáků, hasičů a psovodů. Rodiče dívky nabídli odměnu 3,5 milionu korun tomu, kdo dívku zachrání, či za informace vedoucí k člověku, který stojí za jejím zmizením.

Rodině se během pátrání ozvali i vyděrači, kteří chtěli její tísnivé situace zneužít. Čtyřiadvacetiletý Jan Zita z Plzně proto dostal u Okresního soudu Plzeň-jih nepravomocně podmíněný trest 2,5 roku vězení s odkladem na pět let. Muž byl odsouzen za pokus o podvod a za útisk. Loni v listopadu poslal na mobil otce pohřešované dívky textové zprávy. Za informace o dítěti požadoval čtvrt milionu korun. Hrozilo mu až pět let vězení.

/*json*/{"map":{"lat":50.12338466864,"lng":14.4256067276,"zoom":15,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.121128418906,"lng":14.426980018616,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/