Schůze sněmovny k zásahu v ČT a Promopru bude příští čtvrtek

Praha - Mimořádnou schůzi sněmovny k zásahu Vojenské policie v České televizi a ke kauze sporných zakázek při českém předsednictví EU svolala předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS) na čtvrtek 24. března. Schůzi podnítila opoziční ČSSD. Program mimořádné schůze nemusí dolní komora nakonec schválit.

Okolnosti páteční razie Vojenské policie ve veřejnoprávní televizi by měl vysvětlovat podle návrhu programu ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Vondra, který byl při českém předsednictví unii vicepremiérem pro evropské záležitosti, a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) by měli hovořit o „podezření z plýtvání veřejných prostředků v souvislosti s českým předsednictvím“.

KSČM chce hlasování o nedůvěře, nemá ale hlasy

O to, aby informaci o zásahu v ČT přednesl premiér Petr Nečas (ODS), neúspěšně žádala v úterý také KSČM. Komunisté uvažují o tom, že vyvolají mimořádnou schůzi s hlasováním o nedůvěře vládě. Nemají na to ale dost poslanců. Žádost jich musí podepsat 50, komunistů je 26. Sociální demokraté se zatím nepřipojí. Zásah Vojenské policie v ČT bude Vondra vysvětlovat už v úterý sněmovnímu výboru pro obranu a bezpečnost.

Do televize vtrhla v pátek večer desítka vojenských policistů v kuklách a se samopaly. Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.

V kauze českého předsednictví jde o zakázku na audiovizuální a další služby, která byla bez výběrového řízení uzavřena s firmou PROMOPRO spol. s.r.o. Kalousek už dříve uvedl, že není zřejmé, co stát získal asi za polovinu plateb firmě. Některé částky skončily na pochybných kontech v zahraničí.