Levici přibývají hlasy, sněmovnu by pohodlně ovládla

Praha - Pokud by se nyní konaly volby do dvousetčlenné Poslanecké sněmovny, vládní strany ODS, TOP 09 a Věci veřejné (VV) by v nich podle březnového modelu agentury STEM získaly jen 89 křesel. To je o šest méně, než ukázal únorový model. Od února klesly nejvíce preference Věcem veřejným, a to o více než dva procentní body. Mírně ubyly i hlasy ODS a TOP 09, naopak sociálním demokratům a komunistům mírně přibyly. ČSSD je nadále stranou, která by volby vyhrála.

Podle březnového modelu STEM by měly menší zastoupení ve sněmovně všechny tři vládní strany: ODS by měla 49 poslanců (ve skutečnosti jich má 53), TOP 09 by získala 29 křesel (nyní 41) a VV 11 mandátů (nyní 24). Oproti tomu obě levicové opoziční strany by podle modelu měly mandátů více - ČSSD 83 (56) a KSČM 28 (26). Odchylka v modelu jsou dva mandáty.

STEM hodnotí model tak, že ČSSD posílila pozici, ODS vykazuje stabilní podporu a udržuje si pevné voličské jádro, podpora TOP 09 kolísá, po dílčím únorovém zotavení ztrácejí VV a postavení KSČM je relativně stabilní. Žádná další strana se neblíží pětiprocentní hranici nezbytné pro vstup do sněmovny. Pro současnou politickou situaci jsou příznačné rozpaky a váhání, tvrdí STEM.

Horší volební výsledek vládních stran a naopak zesilující pozici ČSSD a KSČM ukázaly v poslední době i průzkumy jiných agentur. Vládní koalice má teď v dolní komoře 118 poslanců, což stačí nejen k prosazování běžných zákonů, ale i k přehlasování senátních a prezidentských vet. Vládní strany ale nemohou ve sněmovně prosazovat ústavní zákony, k tomu jim chybějí dva hlasy.

Kromě modelu rozdělení mandátů dnes zveřejnila agentura STEM také stranické preference, které ukazují rozložení politických sympatií včetně lidí nerozhodnutých a těch, kteří nejsou schopni či ochotni jmenovat preferenci žádné strany či otevřeně řeknou, že nebudou volit žádnou stranu. Podíly preferencí pro jednotlivé strany jsou nižší, než by odpovídalo vlastnímu volebnímu výsledku, o němž rozhodují jen účastníci voleb.

Nejsilnější stranou podle těchto preferencí zůstává ČSSD s 27,6 procenta hlasů, což je o 0,3 procentního bodu více než v únoru. Mírně vzrostly i preference KSČM - z únorových 9,3 procenta na nynějších 9,8 procenta. Naopak preference VV klesly za měsíc o 2,4 procentního bodu, TOP 09 o 0,8 a ODS o 0,2 procentního bodu. Občanské demokraty by tak nyní volilo 15,8 procenta, TOP 09 by volilo 11,1 procenta a Věci veřejné 6,3 procenta voličů. Voleb se chce zúčastnit 56 procent občanů. Při posledních volbách v roce 2010 volilo 62,6 procenta lidí.


Výzkum, na jehož základě agentura STEM sestavila model, se uskutečnil ve dnech 1. až 8. března 2011. Bylo při něm dotázáno 1248 lidí starších 18 let. Statistická chyba je kolem 1,5 procenta u menších stran a 2,5 procenta u větších stran.