V romském památníku v Letech zahájili sezonu

Lety - Památník obětem romského holocaustu v Letech na Písecku dnes zahájil druhou návštěvní sezonu. Pietní místo vybudované poblíž bývalého romského sběrného tábora v Letech, kde dnes stojí velkovýkrmna prasat, bylo loni oficiálně zpřístupněno veřejnosti. Vznikl tu přírodní amfiteátr a tři dřevěné ubikace, v jedné z nich je stálá expozice přibližující život Romů v táboře Lety. Součástí areálu je i naučná stezka. Letos je k vidění i výstava o heydrichiádě v Infocentru umístěném v obecním úřadě.

Výstava k heydrichiádě potrvá do 26. dubna. Následovat bude výstava Tragédie v norském Telavagu. Norská obec Telavag nedaleko Bergenu byla v dubnu 1942 srovnána se zemí jako odveta za smrt dvou příslušníků gestapa, její obyvatelé skončili v koncentračních táborech. Od konce června do září budou v Letech vystaveny dětské kresby a sezonu uzavře expozice věnovaná tragédii v Ležákách, které byly po vyhlazení Lidic v roce 1942 vypáleny a jejich obyvatelé zavražděni nacisty.

Tábor v Letech byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní tábor. Byl určen pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. V lednu 1942 se tábor změnil na sběrný, v srpnu tu pak byl zřízen cikánský tábor. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1 308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 bylo převezeno do Osvětimi. Podle odhadů bylo nacisty zavražděno 90 procent českých Romů.

Památník vstoupil do nové turistické sezóny, po loňské rekonstrukci se výrazně proměnil a několik novinek nabízí i letos. A připraveny jsou také další zajímavé akce při příležitosti Mezinárodního dne Romů nebo k výročí odhalení památníku. K dřevěným budovám expozice a toaletám přibyla třetí, replika původní ubikace. Pár metrů čtverečních a čtyři postele obývalo osm lidí. „Topilo se tam v kamínkách do určité hodiny, potom už se muselo zhasnout a spát. I ta kamna se musela nechat vyhasnout,“ uvedla mluvčí Památníku Lidice Renata Hanzlíková. Replika vznikla podle dobových fotografií, vzpomínek pamětníků z obce a samozřejmě vězňů. „Děda dovedl třeba i hodiny vyprávět, i když bylo vidět, že o tom asi moc rád nemluví. Že ho to pořád bolí,“ doplnila vnučka vězně Jana Hubková. Novinkou letošního programu je připomínka nového Mezinárodního dne romských obětí holocaustu. „Měl by být vyhlášen 2. srpna, 1. srpna 1942 byl tábor vyhlášen cikánským táborem,“ vysvětlil ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl.

V Informačním centru se během sezóny vystřídá několik putovních výstav. „Jsem velmi ráda, že tady mohu zahájit druhou návštěvnickou sezónu a tím pádem veřejnosti připomenout, že oběťmi druhé světové války byli i Romové,“ podotkla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Do Let během sezóny také dvakrát zavítají učitelé dějepisu v rámci praktického semináře o táborech jako nástrojích perzekuce. „Byly prakticky do týdne úplně plné,“ dodal Milouš Červencl.

Změna zřizovatele a loňská rekonstrukce přispěly k nebývalému zájmu veřejnosti. Loni památník navštívilo deset tisíc lidí, a to sezóna začínala o několik měsíců později.

/*json*/{"map":{"lat":49.681846899401,"lng":14.284973144531,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.516566,"lng":14.089272,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/