Policejní zásah v úřadu rozdělujícím evropské peníze, ředitel zřejmě zadržen

Ústí nad Labem - V sídle Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem dnes zasahovala policie, zapečetila také některé kanceláře. Zásah může souviset s dotacemi na přístroje pro Krajskou zdravotní. Mluvčí policie v Ústeckém kraji Šárka Poláčková uvedla, že krajská policie o akci nemá žádné informace, v sídle rady zasahuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), potvrdil to i jeho mluvčí Pavel Hanták. Podle informací České televize zkoumají kriminalisté v kancelářích nejen dokumenty, ale kopírují i obsahy počítačů. Zaměstnanci museli podepsat závazek mlčenlivosti. Co přesně hledají, to policie i státní zastupitelství celý den odmítají sdělit. Ředitele úřadu Petra Kušnierze podle informací ČT policisté zadrželi.

„Zapečetili některé kanceláře, co zde hledají, nevíme, policie nás ještě neinformovala,“ uvedla mluvčí rady Marcela Klíchová. Podle informací České televize je v budově 20 policistů, kteří mimo jiné zapečetili také kanceláře šéfa výboru rady poslance Jiřího Šulce (ODS) a ředitele úřadu Petra Kušnierze. Právě toho měli podle zdrojů blízkých vyšetřování kriminalisté zadržet. V budově nebyl a jeho telefon je vypnutý.

„V Ústí nad Labem realizujeme jeden případ, zatím však nebudeme podávat další informace,“ potvrdil mluvčí ÚOOZ Hanták. „Mohu potvrdit, že proti nim vedeme trestní řízení. Z taktických důvodů nebudeme ale příštích 48 hodin nic dalšího sdělovat,“ řekla mluvčí Krajského zastupitelství v Ústí nad Labem Lenka Bradáčová.

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

Rada regionu soudržnosti Severozápad se zabývala například dotacemi na přístroje v Krajské zdravotní (KZ), které jsou podle auditu ministerstva financí (MF) předražené. Týká se to zejména techniky dodávané firmou Hospimed. Té KZ v minulosti zaplatila 420 milionů korun.

Ministerstvo financí podalo už loni v prosinci trestní oznámení kvůli údajnému plýtvání při nákupech zdravotnické techniky. Nechalo si také zpracovat audit, který ukázal, že přístroje nakupované Krajskou zdravotní z evropských dotací byly předražené o 31 milionů Kč a v pořádku nebyla ani některá výběrová řízení.

Region soudržnosti Severozápad
Region soudržnosti Severozápad