Celosvětový den vody si připomněli i Češi - ve frontě na záchod

Praha – Na 22. března připadá celosvětový den vody, který už od roku 1992 upozorňuje, že nedostatkem této nezbytné tekutiny trpí celosvětově více než miliarda lidí. Česka se zatím problém s vodou netýká, i tak se ale na pražském Václavském náměstí postavilo do symbolické fronty na WC 111 lidí – chtěli tak vyjádřit podporu lidem z chudých částí světa bez nezbytného hygienického zázemí.

Projektu se i letos zúčastnila řada známých osobností včetně například moderátora Jana Rosáka a režiséra Jiřího Adamce. Účast si pochvalovala i ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba, do fronty se totiž zapojilo o 20 lidí víc než loni. 

Tehdy se charitativní akce nazvaná Nejdelší fronta na WC odehrála na pražské Kampě a organizátorům se podařilo vybrat přes 8 000 korun. „Příspěvky byly letos opět dobrovolné, snad bude výtěžek o něco vyšší než loni,“ uvedla dnes Gomba. Mimopražští zájemci mohli poprvé přispět pomocí dárcovské SMS zprávy. Vybrané peníze UNICEF využije na výstavbu studní a toalet v oblasti subsaharské Afriky, například ve Rwandě. 

Video Reportáž Edity Valentové
video

Reportáž Edity Valentové

UNICEF pro charitativní akci vyrobil dřevěnou „kadibudku“, jejíž dveře zdobilo vyřezané srdíčko. Latrína sice nebyla funkční, ale posloužila k výběru dobrovolného příspěvku, který organizátoři odměnili kouskem toaletního papíru s informacemi o projektu a tabletou na čištění vody. Účastníci si také mohli prohlédnout informační panely s fotografiemi podmínek, v nichž obyvatelé Afriky a Asie vykonávají své hygienické potřeby. Nechyběly ani obrázky projektů, které tam UNICEF již dříve podpořil.   


Ve světě každoročně umírá podle UNICEF téměř deset milionů dětí ve věku do pěti let. Z nich 1,7 milionu, tedy více než 4 000 dětí denně, zabijí průjmová onemocnění způsobená užíváním závadné vody a nedostatkem sanitárních zařízení a hygieny. S nedostatkem vody denně bojuje 1,1 miliardy lidí, z toho 400 milionů dětí.