Po deseti letech zmizí náklaďáky z návsi

Všeruby (Plzeňsko) – Nekonečných deset let chodili Všerubští na všemožné úřady, které se vystřídaly ve spravování silnic. Chtěli obchvat. Teď se konečně dočkali zahájení jeho stavby. Ačkoli obec neleží na žádném hlavním tahu, je v obci velmi silná nákladní doprava, která poslední desetiletí obhospodařuje nedaleký lom. Z klidného místa se tak rázem stala hlučná magistrála.

Jenom s malou nadsázkou se mají Všerubští jako by žili v Praze nebo Ostravě – přinejmenším pokud jde o hluk, prach a intenzitu dopravy. Když se vydají na vycházku děti z mateřské školky, musí je učitleky bedlivě hlídat, aby neskončily pod koly nákladního auta. „Bráníme je vlastním tělem, protože přechod tady není,“ podotkla učitelka Sylvie Pražmová.

Přípravu stavby obchvatu ale neurychlil ani pohled na děti, které musí doufat v pozornost a opatrnost řidičů nákladních aut, ani zoufalé žádosti obyvatel Všerub. „Jsou tu popraskané baráky, zničená vozovka,“ shrnula obyvatelka obce. Vznikla i petice za rychlou výstavbu obchvatu, kterou dostal krajský úřad, ale nic nezkrátilo dlouholeté čekání. Deset let o obchvat Všerubští žádali, posledních sedm let se jeho stavba připravovala.

Video Reportáž Miroslavy Vildové
video

Reportáž Miroslavy Vildové

Velmi dlouhé čekání přineslo své plody až teď. Stavba obchvatu konečně začala. „Tím pádem se z náměstí stane místní komunikace a my si s ní budeme moci nakládat tak, jak potřebujeme, a ne tak, jak to vyhovuje silničním inženýrům,“ doufá starosta Miroslav Falkenauer.

První auta by měla po obchvatu Všerub jezdit už letos na podzim. Jak říkají místní, je nejvyšší čas. Příští rok slaví Všeruby 800 let a radnice musí dát náves do pořádku.