Silnice se rozpadla, kraji se do opravy nechce

Nový Knín (Příbramsko) – Celý rok už je v havarijním stavu silnice II. třídy v Novém Knínu nedaleko Dobříše. Středočeský kraj, kterému komunikace patří, se nemá k opravě. Tvrdí, že nemá peníze a chce počkat, než bude v obci hotová kanalizace. Až na základě mnoha stížností a urgencí ze strany obce kraj nakonec rozhodl, že generální opravu udělá, začne prý nejpozději v květnu.

Silnice, která prochází Novým Knínem, není bezvýznamná – vede z Dobříše k nejsevernějšímu mostu přes slapskou přehradu, dojet po ní mohou řidiči až do Benešova. V Kníně ale musí zpomalit. Podle dopravní značky nesmějí jet rychleji než 30 kilometrů za hodinu – i to je však na zničené vozovce hazard. Řidiči dbající o stav svého auta raději jezdí krokem. „Kdybych ty jámy vzal dvacetikilometrovou rychlostí, tak mi upadne kolo,“ podotkl jeden z projíždějících řidičů.

Pomalá jízda a rychlé ničení aut ale nejsou jediným výsledkem jízdy po zničené silnici. Obyvatelé Nového Knína si především stěžují na velkou prašnost v okolí. Podotýkají, že když si umyjí auto, je na něm za den centimetrová vrstva prachu. Okna se Knínští neodvažují otevírat.

Na stavu vozovky se podepsaly poslední dvě zimy a především letní krupobití. Silnice už rok potřebuje opravu, ale kraj – vlastník silnice – váhá. Přitom není možné komunikaci ani uzavřít. „Nejbližší objížďka je zhruba patnáct dvacet kilometrů,“ vysvětlil starosta Tomáš Havlíček.

Kraj teď přestal lavírovat a slíbil, že silnici opraví. „Počítá se s celoplošnou opravou, to znamená v celé šířce vozovky v tloušťce minimálně pět centimetrů natáhnout koberec,“ uvedl Josef Raboch z regionální silniční správy.

Pokud kraj neotočí, začne oprava v dubnu. Už se však objevila jedna komplikace – kraj se letos nedočkal peněz navíc na opravy škod po zimě, které chtěl od ministerstva dopravy. Desítky milionů potřebné na rekonstrukci knínské silnice chce získat z přebytku hospodaření.