Vláda znovu posílá do sněmovny Drábkův balíček, který zrušil Ústavní soud

Praha - Vláda schválila beze změn balíček úsporných opatření, který loni prosadila ve stavu legislavitní nouze. Ústavní soud ho ovšem zrušil kvůli proceduře, parlamentní kolečko si tak musí zopakovat. Balíček navrhoval ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), podle kterého byla z předlohy vypuštěna pouze opatření plánovaná pro letošní rok a některá přechodná ustanovení. Balíček už proto neobsahuje např. stanovení stropů na sociální pojištění na šestinásobku průměrné mzdy. O jejich budoucím snížení na čtyřnásobek totiž vláda rozhodla už dříve.

Zákon provádí řadu změn v oblasti nemocenského pojištění, státní sociální podpory a státní politiky zaměstnanosti. Jde o nemocenskou, rodičovský příspěvek, sociální příspěvek, porodné a příspěvek na péči.

Ústavní soud (ÚS) balíček sociálních škrtů zrušil kvůli zneužití stavu legislativní nouze, ale dal vládě šanci k jeho novému prosazení procedurálně správným způsobem. Zrušení vstoupí v platnost od Nového roku. Pokud vláda nestihne prosadit škrty znovu, obnoví se od začátku roku 2012 právní stav platný před sporným balíčkem škrtů. Takovou možnost si však kabinet nepřipouští.

Vládní většina podle ÚS vyhlášení stavu legislativní nouze nedostatečně odůvodnila. Souvislost škrtů s připravovaným rozpočtem ani hrozba rozpočtového provizoria prý sama o sobě nebyla dobrým důvodem. Odloženou platnost zrušujícího nálezu ÚS vysvětlil hrozbou zmatku, který by nastal při okamžitém zrušení normy.

Řízení před Ústavním soudem se týkalo jen způsobu přijetí normy, nikoliv jejího obsahu. Soudci se tedy nezabývali souladem jednotlivých úsporných opatření s ústavou. Balíček škrtů v sociální oblasti podle vlády umožní úspory přes 23,5 miliardy korun a pomůže při snižování schodku státního rozpočtu.