Výstup z K9 - koalice bude na schůzi kvůli ProMoPru jednotná

Praha – Poslance dnes čeká mimořádná schůze, na které by měli projednávat zásah Vojenské policie v České televizi a také kauzu sporných zakázek při českém předsednictví EU. Na středečním jednání lídrů stran vládní koalice ve formátu K9, které se protáhlo do jedenácté večerní, se lídři domluvili na společném přístupu v kauze ProMoPro. Podle jednoho z účastníků jednání budou strany na mimořádné schůzi postupovat jednotně. Konkrétní obsah jejich domluvy ale zveřejněn nebyl. Jako první by se vše měly dozvědět poslanecké kluby tří vládních stran, řekl večer mluvčí kabinetu Jan Osúch, který jako jediný přišel novináře ve dvou stručných větách seznámit se závěrem několikahodinového jednání. Po jednání K9 dosud bývalo zvykem, že na novinářské dotazy odpovídali tři předsedové vládních stran či jejich nejbližší zástupci.

V souvislosti s dnešní mimořádnou schůzí Poslanecké sněmovny jednali o kauze spojené s firmou ProMoPro, která za českého předsednictví EU získala předražené zakázky, ve středu večer koaliční lídři. Ministr obrany a tehdejší vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra odpovědnost odmítá. Svůj postoj bude podle všeho muset poslancům dvou menších vládních stran vysvětlovat právě na dnešním jednání jejich poslaneckých klubů, které bude předcházet hlasování o programu mimořádné schůze.

Menší vládní strany na středeční schůzce žádaly i „vyvození politické odpovědnosti“ za kauzu. „Bylo by ideální, kdyby si to ODS vyřešila sama, ale to (Vondrův odchod) by bylo samozřejmě nejlepší řešení,“ prohlásil vlivný člen jedné z menších koaličních stran. „Jasně, (budeme chtít), aby odešel,“ potvrdil jeho slova výrazný politik třetího z koaličních partnerů.

Video Poslanci budou řešit kauzu ProMoPro
video

Poslanci budou řešit kauzu ProMoPro

Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová už v úterý prohlásila, že klub zvažuje, že dnes nebudou zákonodárci TOP 09 hlasovat proti programu mimořádné schůze, kterou iniciovala ČSSD. Vondra a ministr financí Kalousek by na ní měli hovořit o „podezření z plýtvání veřejných prostředků v souvislosti s českým předsednictvím“. Langšádlová uvedla, že poslanci TOP 09 možná při schvalování programu odejdou ze sálu. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka pak vyzval poslance VV, aby v případě, že chtějí osvětlit kauzu ProMoPro, hlasovali ve čtvrtek pro program mimořádné schůze.

Server Euro.cz zveřejnil v úterý interní vládní oběžníky, takzvané referátníky, z nichž některé se týkají zakázky pro firmu ProMoPro. Dokumenty ukazují, že informace o zakázce dostával na vědomí Kabinet vicepremiéra pro evropské záležitosti. Jeden dokument hovoří o tom, že dostal kopii na vědomí přímo Vondra. Z toho podle serveru vyplývá, že Vondra zásadní informace o zakázce měl. Vondrův podpis na dokumentech nicméně není, je z nich patrné to, že směřovaly do jeho kabinetu, tedy nejbližšího administrativního zázemí.