Restituční kauza Walderode nekončí

Semily - Okresní soud v Semilech se dnes vrátil k případu vrácení části majetku někdejší šlechtické rodiny Walderode včetně turnovského zámku Hrubý Rohozec. Žádá je dědička po Karlu des Fours Walderodem Johanna Kammerlanderová. Právní zástupkyně několika žalovaných dnes soudu přeložila kopii průkazu nalezenou v archivu, podle nějž byl Walderode členem Sudetoněmecké strany (SdP). Soudce poté jednání odročil na 14. června.

Walderode o rodový majetek přišel jako Němec na základě Benešových dekretů a spor se týká i toho, zda se za druhé světové války proti československému státu neprovinil. Podle Ivany Velíškové, která u soudu zastupuje například město Turnov a Národní památkový ústav (NPÚ) spravující Hrubý Rohozec, by se mohlo jednat o velmi důležitý důkaz.

„Dosud jsme prokazovali jeho (Walderodeho) členství v SdP pouze seznamem, jehož přílohou tyto průkazy měly být. Dnes máme k dispozici průkaz,“ řekla Velíšková po skončení jednání novinářům. Legitimaci se podle ní však podařilo opatřit teprve v těchto dnech a nebylo proto možné zajistit úřední překlad do češtiny. Soud ji zatím jako důkaz neuznal a překlad si vyžádal.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Dědička zatím vysoudila jen lesík u Žďárku

Podle právního zástupce Kammerlanderové Romana Heyduka se o žádnou převratnou novinku nejedná. „To je fotokopie průkazu, kde jsou tři členské známky před 15. březnem 1939. … Tam je problém v tom, že členové SdP byli potom převedeni do NSDAP a doktor des Fours Walderode prokazatelně členem NSDAP (Národně socialistická německá dělnická strana - nacisté)  nebyl. To už přezkoumáváno bylo,“ uvedl advokát.

Spor u semilského soudu je veden proti 12 žalovaným. Kammerlanderová kromě zámku žádá vrácení i dalších okolních nemovitostí včetně pozemků v turnovské průmyslové zóně. Před dvěma lety se jí semilský okresní soud rozhodl nemovitosti nevydat. Krajský soud v Hradci Králové však později verdikt zrušil a spor vrátil do Semil. Potomek šlechtické rodiny přišel o své panství na Semilsku, Jablonecku a Liberecku po druhé světové válce a jeho dědička Kammerlanderová se jejich vydání dlouhé roky domáhá. Ústavní soud jí dosud přiřkl lesík u obce Žďárek v okrese Liberec.