Šéfa NKÚ má opět v hledáčku policie

Praha – Policie znovu prověřuje prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala kvůli tomu, že odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ – tím se měl dopustit zneužití pravomoci veřejné osoby. Kriminalisté už se tímto případem zabývali loni v prosinci, tehdy ale případ odložili. Dohnala už totiž potrestal sněmovní výbor pokutou 50 tisíc korun a policie už proto nemohla obvinit na základě právní zásady, že člověk nemůže být trestán za jeden prohřešek dvakrát.

Šéf NKÚ však po odložení kauzy opět odmítl podklady kontrolnímu orgánu dát. Jeden ze členů výboru tak podle mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové na Dohnala podal nové trestní oznámení. „Byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby,“ uvedla Zenklová. Dohnalovi v případě odsouzení hrozí šest měsíců až tři roky vězení nebo zákaz činnosti.   

Dalším Dohnalovým případem se nyní zabývá Obvodní soud pro Prahu 7, v pátek plánuje vynést rozsudek. Státní zástupce klade prezidentovi NKÚ za vinu, že od nástupu do funkce využíval nepřiměřeně luxusní byty a tím způsobil státu škodu minimálně 1,1 milionu korun. Dohnal obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku odmítá a tvrdí, že za jeho obviněním stojí snaha vytvořit na něj psychický nátlak, aby odstoupil z funkce.   

Šéf NKÚ čelí i trestnímu oznámení kvůli zpronevěře. Podle něj Dohnal hradil ze státních peněz služební cesty i pro svou manželku. Dohnal se ocitl i v hledáčku kárné komory NKÚ, která jej naposledy loni v listopadu nepravomocně uznala vinným z toho, že ohrozil důvěru v nezávislost a nestrannost úřadu, a uložila mu za to napomenutí. Prezident úřadu se odvolal.