Osobní vlaky mezi Vysokým Mýtem a Litomyšlí nezmizí

Vysoké Mýto / Litomyšl - Na železniční trati z Chocně v úseku mezi Vysokým Mýtem a Litomyšlí zůstane dále zachována osobní vlaková doprava. Shodli se na tom starostové obou měst a dalších obcí na trase vlaku se zástupci Pardubického kraje, který z ekonomických důvodů uvažoval u zrušení vlaků. Některé spoje však nahradí autobusy.

Nyní mezi Vysokým Mýtem a Litomyšlí denně projede v každém směru deset vlakových souprav, nově by jich mělo být pět, méně vytížené nahradí autobusy. Cestující z Chocně nebo opačným směrem tak budou muset v Mýtě někdy přesedat. Starostové obou měst jsou s výsledkem spokojeni. Kromě náhradních spojů bude v Mýtě a Litomyšli zastavovat více expresních dálkových autobusů.

Vlakové i autobusové spoje musí Pardubický kraj trvale dotovat. Na jeden kilometr jízdy autobusu přispívá dopravcům zhruba 18 korunami, drahám na stejnou cestu připlácí 92 korun. Pardubický kraj zvažuje také zrušení železniční přepravy mezi Žďárcem u Skutče a Pustou Kamenicí na Chrudimsku.

V minulém roce skončila v Pardubickém kraji osobní přeprava na trati Chrudim - Heřmanův Městec. Vlaky využívalo málo lidí, proto je kraj nechal nahradit autobusovými spoji.