Dobeš ustupuje: Sexuální výchova se přesune pod nepovinnou etiku

Praha – Petici proti povinné sexuální výchově na školách podepsalo skoro 40 tisíc rodičů a dnes si ji převzal ministr školství Josef Dobeš (VV). Ten nespokojeným rodičům vychází vstříc a plánuje sexuální výchovu zakomponovat do předmětu etická výchova, který by ale byl nepovinný. Změny by se měly projevit v roce 2012. V současnosti je téma sexu rozprostřeno v několika povinných předmětech.

„Požadujeme, aby se ve veřejných školách učily povinně a jednotně jen předměty a témata, kde je všeobecná společenská shoda názorů. Vše ostatní ať je vyučováno pouze volitelně na základě souhlasu rodičů, kteří musí být předem seznámeni s obsahem a metodami výuky,“ uvádějí nespokojení rodiče v petici. 

Ministerstvo školství ustoupilo a připravuje úpravu vyučovacích předmětů - její součástí je i přeřazení sexuální výchovy do etické výchovy, která by měla i nadále zůstat volitelná. „Já jsem poslal dopis ředitelům škol, kde jsem napsal, že je třeba akceptovat přání rodičů, a pokud rodiče mají jiné přání než sexuální výchovu na školách, aby to respektovali,“ uvedl Dobeš.

Video Reportáž Edity Valentové
video

Reportáž Edity Valentové

Už loni rozpoutala velkou nevoli mezi rodiči příručka pro učitele základních škol s názvem Sexuální výchova – vybraná témata. Ministerstvo školství ji ještě pod vedením Miroslavy Kopicové vydalo na jaře loňského roku a po protestech rodičů zase stáhlo. Jádrem sporu se pak stala otázka, zda má škola o sexu poučovat už žáky prvního stupně, anebo jde čistě o rodinnou záležitost.

U nás se 40 procent lidí dozví o sexu od spolužáků

Podle sexuologa Petra Weisse je rozhodnutí ministerstva politické. Přínosy sexuální osvěty však prý potvrzují odborné výzkumy, které prováděla i Světová zdravotnická organizace (WHO). Tyto průzkumy sice nerozlišovaly, jestli učit děti o sexu doma nebo ve škole, jasně ale dokázaly, že pokud jsou děti v otázce sexu vzdělávány odmala, zahajují pak sexuální život později, častěji užívají antikoncepci nebo ochranu a také méně střídají partnery. 

Z průzkumů, které se prováděly v Česku, zase vyplývá, že jen deset procent respondentů získalo první relevantní informace o sexu ve škole, v rodině to bylo dalších deset procent, ale jasně největší podíl získal tyto informace od vrstevníků a spolužáků, což bývají nejméně spolehlivé zdroje, upozorňuje Weiss.

Skripta k sexuální výchově
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24