ČT: Unie pacientů chce Hegerovi udělit zvláštní cenu

Praha – Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se dočká poněkud nečekaného ocenění. V rámci vyhlášení ankety Lékař roku totiž dostane zvláštní cenu od Unie pacientů. Hegerovo jméno přitom vyvolává kontroverze – jedni mu vyčítají, že chce zvýšit zdravotnické poplatky nebo zpoplatnit zubní plomby, další ho zase kritizovali, že až příliš ustoupil nátlaku odborů během akce Děkujeme, odcházíme. Ze Svazu pacientů - což je jiná organizace - proto zaznívá, že by si Heger zasloužil spíše ocenění pro nejhoršího lékaře.

Unie pacientů si ale za cenou, která může na první pohled vypadat paradoxně, stojí. Kroky ministra jsou prý sice nepopulární, ale z mnoha důvodů potřebné. Podle unie je ale mnohem důležitější Hegerova role při protestech odborů ze začátku roku, kdy prý ministr zabránil největší polistopadové krizi ve zdravotnictví. Také samotný ministr se domnívá, že cenu dostane právě kvůli akci odborů: „Myslím, že to souvisí s akcí Děkujeme, odcházíme, kde byla pozice ministerstva zdravotnictví stabilizující a pomohla k tomu, aby tu nebyla nějaká krvavá válka,“ uvedl Heger.   

Současný ministr zdravotnictví sice dlouhých 13 let vedl nemocnici v Hradci Králové, v roce 2010 byl ale určitě více politikem než lékařem. Proto vyvolává jeho ocenění v rámci vyhlášení ankety Lékař roku rozporuplné reakce. Třeba prezident konkurečního Svazu pacientů Luboš Olejár namítá, že nemůže být ministr oceněn jako lékař a nemůže být oceněn ani jeho přínos pacientům, protože zdražil zdravotní péči a chce v tom pokračovat. Heger ovšem kontruje, že vyšší platby ze strany pacientů pomůžou paradoxně právě jim.

Video Reportáž Petra Vaška a Evy Davidové
video

Reportáž Petra Vaška a Evy Davidové

Unie pacientů vyhlásila anketu Lékař roku už potřetí a do hlasování se mohli zapojit všichni pacienti pomocí SMS zpráv, hlasování ale bylo 14. března ukončeno. Veřejnost vybírala nejlepšího lékaře lůžkového zařízení, nejlepšího praktického lékaře a nejlepšího lékaře specialistu. Kromě pacientů ale o svých favoritech hlasovali i odborníci. Do této ankety jsou lékaři nominováni různými odbornými a zájmovými organizacemi a následně vybráni komisí sestavenou z odborníků pod hlavičkou Unie pacientů ČR.