Bárta vyráží do boje o křeslo šéfa Věcí veřejných

Praha - Ministr dopravy Vít Bárta bude kandidovat na předsedu vládních Věcí veřejných. O post se v internetové volbě utká se současným lídrem strany Radkem Johnem, který chce předsednickou funkci obhajovat. Bárta dosud s oznámením, zda bude kandidovat, váhal, i když ho k tomu někteří členové strany vyzývali. Ještě před zhruba 14 dny tvrdil, že kandidovat nehodlá. Už nyní je ale ve straně i mimo ni považován za faktického lídra strany a jeho slovo mívá větší váhu než slovo zvolených funkcionářů VV.

„Moje kandidatura bude spojena s churchillovskou vizí krve, potu a slz – z Věcí veřejných chci udělat středovou liberální stranu, zasadit se před regionálními volbami o růst krajských osobností a vyčistit kraje od kmotrů,“ řekl Bárta deníku Právo.

Bárta zároveň počítá s tím, že kdyby zvítězil, stal by se John čestným předsedou. „Radek jakožto zakladatel celorepublikových VV a nositel idejí spravedlnosti a solidarity by měl mít právo veta na úrovni nejužšího vedení strany,“ dodal ministr dopravy. John oznámil svůj záměr obhajovat křeslo 11. března. Navíc chce, aby kandidovali i Klasnová, místopředsedkyně VV Karolína Peake a poslanci VV Milan Šťovíček a Petr Skokan. Ti všichni ale s kandidaturou váhají.

Nominace kandidátů na předsedu uzavře strana na konci března. Širší vedení strany, rada VV, pak ze seznamu kandidátů vybere šest jmen, mezi kterými budou moci straničtí příznivci vybírat v květnovém elektronickém hlasování. Jeho výsledky by měly být známy do 23. května. Předsedu strany pak bude muset ještě ve funkci potvrdit celostátní konference VV, která se odehraje 28. a 29. května, pravděpodobně mimo Prahu.