Kajínkovu žádost o obnovu procesu soud zamítl

Plzeň - Senát Krajského soudu v Plzni dnes zamítl žádost doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka o obnovu procesu. Žádost podal jeho advokát Tomáš Zejda. Padesátiletý Kajínek se soudu osobně nezúčastnil. Soud nepřijal důkazy předložené obhajobou a žádost zamítl jako nedůvodnou. Podle soudce nové, dosud neznámé důkazy nebo skutečnosti předloženy nebyly. Je to už druhá zamítnutá Kajínkova žádost o obnovu procesu.

Státní zástupce se vzdal možnosti podat proti dnešnímu rozhodnutí stížnost, je na Kajínkovi, zda tak učiní on, či nikoliv. Advokát se po vyhlášení rozhodnutí odmítl s novináři bavit.

Advokát Zejda navrhl dnes soudu několik důkazů. Jako hlavní vyzdvihl skutečnost, že na klice auta na místě spolujezdce - zavražděného Pokoše - se nenašly Kajínkovy otisky prstů. Svědci ale uvedli, že střelec neměl rukavice, byl vidět řetízek a prsten na jeho ruce. Podle Zejdova tvrzení musel přitom střelec dveře otevřít. „Mohlo se stát, že ve vztahu k ohledání vozidla, zajištění daktyloskopických stop mohlo možná dojít k jisté manipulaci s důkazy. Je to možné,“ uvedl advokát. Naznačil také, že policie mohla manipulovat se svědky. Po soudu také chtěl, aby požádal o kliku auta v prezidentské kanceláři, kam byla zaslána se žádostí o milost pro Kajínka.

Krajský soud v Plzni Kajínkovi uložil doživotní trest 23. června 1998 kvůli dvojnásobné nájemné vraždě podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda Juliána Pokoše a kvůli pokusu o vraždu v květnu 1993.

Státní zástupce ale poznamenal, že není vůbec jisté, zda dveře u spolujezdce otevřel střelec nebo sama oběť. Označil za nelogické, že by střelec nejdříve zastřelil přes zavřené dveře řidiče auta a pak přešel ke spolujezdci a jeho dveře otvíral a pak střílel. Soudce pak v odůvodnění rozsudku řekl, že daktyloskopické stopy na klice nebyly zajištěny žádné, tudíž ani Kajínkovy. „Nicméně toto tvrzení nemůže způsobit zvrat v původním rozhodnutí o vině a nemůže vést k obnově řízení. Absence daktyloskopických stop nebyla na překážku rozhodnutí o vině,“ uvedl.

Dále advokát navrhl výslech několika svědků, policisty, bývalého Kajínkova advokáta a soudního znalce, chtěl předvolat i Vojtěcha Pokoše, který jako jediný přežil střelbu v borských serpentinách, za kterou byl Kajínek odsouzený. Svědci však už byli v minulosti vyslýcháni, konstatoval soudce. Zamítl i další návrhy obžaloby s tím, že nejsou novými důkazy.

Příznivci Kajínka viní soud ze zaujatosti

Kajínkovi příznivci, kterých se na jednání sešlo několik, byli před začátkem procesu optimističtí. Po zamítnutí žádosti se netajili rozčarováním a obviňovali soud ze zaujatosti a nespravedlivého rozhodování. Jako jednu ze spekulací uváděli, že vrahem v serpentinách mohl být odsouzený orlický vrah Ludvík Černý. Jsou přesvědčeni, že důkaz, který Kajínka nakonec osvobodí, se ještě objeví.


Kauzu měl na starosti soudce Tomáš Bouček, jehož senát už v minulosti Kajínkův předchozí návrh na povolení obnovy procesu zamítl. Když loni dostal nejnovější žádost, z případu se vyloučil. Vrchní soud ale rozhodl, že mu kauza zůstane.