Šéf státních zástupců požaduje nové prošetření zásahu v ČT

Brno - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman požaduje od svých podřízených, aby nově prošetřili zásah vojenské policie v České televizi. Dohled Vrchního státního zastupitelství v Praze nad činností Městského státního zastupitelství v Praze v záležitosti byl nedůsledný, neúplný, a proto i neúčinný, uvedla dnes Zemanova mluvčí Helena Markusová.

Vrchní státní zastupitelství má dohled doplnit do poloviny dubna. Má posoudit skutečnosti, které dosud byly opomenuty. Zeman jako nejvyšší státní zástupce nemůže práci jednotlivých státních zástupců přímo kontrolovat ani je úkolovat. Pokyn k doplnění dohledu tak směřuje na nejbližší přímo podřízenou úroveň státního zastupitelství.

Případ, v němž vojenská policie požádala o prohlídku televizních prostor, spadá pod pražského státního zástupce Vladimíra Mužíka. Za jeho práci se už dřív postavila jeho přímá nadřízená pražská městská státní zástupkyně Jana Hercegová a později i šéf Vrchního státního zastupitelství v Praze Vlastimil Rampula. Policisté podle něj nedbali Mužíkových pokynů a doporučení. „Samotný návrh na vydání příkazu k prohlídce nebytových prostor byl řádně odůvodněn a také tak byl soudcem akceptován,“ uvedl Rampula. Mužík podle Rampuly naopak instruoval policisty, že „není možné setrvávat v budově České televize a bránit v užívání kanceláří pracovníkům“. Když policisté žádaný spis nedostali, zapečetili kancelář reportéra Karla Rožánka.

Podle Mužíka pochybila vojenská policie i v tom, že při zásahu zabavila i materiály nesouvisející s trestním řízením ohledně podezření na ohrožení utajované informace. Policisté pak na jeho příkaz museli většinu věcí vrátit. Způsobem provedení zásahu se zabývá inspekce vojenské policie. Postup policistů označil za neadekvátní i ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Státní zastupitelství
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24