Ukradená Drtikolova Vlna už je zpátky v muzeu

Praha – Zpátky do Uměleckoprůmyslového muzea se vrátila fotografie Františka Drtikola Vlna, kterou neznámý pachatel ukradl a pokusil se ji prodat v Kalifornii. Díky mezinárodní databázi kradených děl se ale podařilo prodeji zamezit a fotografie se pak přes Londýn vrátila zpět do Česka, dnes ji zástupci policie předali zpět muzeu. Po pachateli ovšem kriminalisté dál neúspěšně pátrají.

Fotografie se do České republiky dostala z Londýna v úterý před půlnocí, dnes ráno ji prozkoumali odborníci z kriminalistického ústavu a z muzea a potvrdili, že se skutečně jedná o ukradené dílo. Snímek nebyl poškozen, ale nepodařilo se najít originální karton, z něhož ho zloděj vyřízl.

Fotografie zmizela ze stálé expozice muzea v Praze v neděli 13. března, zaměstnanci ztrátu exponátu zjistili o den později. Následně o krádeži informovala média v Česku i zahraničí a zprávu si přečetla i pracovnice mezinárodního registru kradených děl v indickém Dillí, která to oznámila řediteli této databáze Christopheru A. Marinellovi do Londýna.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

„Při pátrání po fotografii nám nejvíc pomohl kalifornský obchodník Joseph Bellow, kterému byla fotografie nabídnuta. Bellow kontaktoval registr v Londýně, ten oslovil muzeum a nás a následně se zahájily kroky k zajištění díla,“ popisoval vyšetřovatel Tomáš Rubeš. Podle policistů vyšetřování krádeže zkomplikovala zpráva serveru Česká pozice, že se fotografie našla v Kalifornii. Policie prý měla naplánovanou schůzku s podezřelým v určité evropské zemi, po medializaci případu ho ale ztratila z dohledu. Po pachateli tak nadále neúspěšně pátrá.

Fotografií Vlna Františka Drtikola existuje několik verzí. Stejně jako u jiných fotografií proto bývá složitější dohledat původ a ověřit vzácnost nabízené fotografie. Odborníci na aukce tvrdí, že na otevřeném aukčním trhu by se pachateli Vlnu prodat nepodařilo. Úspěšně zpeněžit by se možná dala jen přes soukromé obchodníky a galerie, i když s rizikem.   

Verze, která zmizela z pražského muzea, je pracovní a není signovaná – její pojistná hodnota je 1,25 milionu korun. „Nejslavnější a nejvíce vystavovaná definitivní verze této fotografie je bezpečně uložena v depozitáři muzea,“ uklidňovala už dříve ředitelka muzea Helena Königsmarková. Vrácenou fotografii prý nejdřív restaurátoři ošetří a pak ji muzeum pravděpodobně uschová a znovu už ji vystavovat nebude. Muzeum má ovšem dohromady deset exponátu Drtikolovy vlny. Ministerstvo kultury chce počkat na výsledky policejního vyšetřování a pak zváží lepší bezpečnostní zajištění sbírek.