Bárta zveřejnil účty, za tři roky vydělal 32 milionů

Praha - Čistý příjem ministra dopravy a hlavního sponzora VV Víta Bárty byl za poslední tři roky 32 milionů korun. Před zdaněním činil 38 milionů korun. Bárta dnes na tiskové konferenci v sídle strany zveřejnil své účetnictví, k čemuž ho před dvěma měsíci vyzvala některá média. Bárta svůj dnešní krok označil za „nestandardní aktivitu politika“.

„Musím přiznat, že bylo několik kolegů, kteří mi říkali, že takovou věc dělat nemám, neboť posouvám hranici standardního chování politiků v České republice,“ komentoval zveřejnění svého účetnictví Bárta. Ministr dodal, že nechce zveřejnit, za co konkrétně utrácel.

Bárta se také zmínil o voze značky Maserati, kterým jezdí. Luxusní automobil si prý koupil jako služební vozidlo v době, kdy šéfoval bezpečnostní agentuře ABL. „Loni v létě při odchodu z firmy jsem ho odkoupil za zbytkovou hodnotu,“ uvedl Bárta.

Video Brífink Víta Bárty
video

Brífink Víta Bárty

Vlastnictví sportovního vozu bylo jedním z důvodů, proč na Bártu v lednu podal bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek trestní oznámení pro údajné krácení daně. Paroubek tehdy vyjádřil pochybnosti o hospodaření firmy ABL ve vztahu k ministrově majetku. Nebylo mu také jasné, zda jsou vozy Audi a Maserati, kterými podle médií Bárta jezdí, osobním ministrovým majetkem, nebo zda patří firmě ABL.

Bárta je hlavním sponzorem Věcí veřejných a jejich nejvýraznější tváří. V minulosti byl zakladatelem a majitelem bezpečnostní agentury ABL. Média často spekulují o jeho vlivu na společnost nyní, když ji odprodal svému bratrovi Matějovi.

Logo společnosti ABL, která je údajně zapletena do kauzy sledování politiků ODS.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24