Policisté rozbili gang překupníků zbraní ze severních Čech

Ústí nad Labem – Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadrželi pětičlennou organizovanou skupinu ze severních Čech, která má na svědomí upravování znehodnocených zbraní zpět do střelbyschopného stavu a jejich prodej. Kriminalisté je poslali do vazby, za nedovolené ozbrojování jim hrozí až deset let vězení.

Z pětice obviněných mužů ve věku od 45 do 55 let jsou tři Češi a dva Albánci, z nichž jeden pobývá v Česku nelegálně. „V severních Čechách byla v garáži rodinného domu jednoho z obviněných nalezena také dílna, kde byly znehodnocené zbraně podle požadavků odběratelů upravovány, a byla velmi profesionálně vybavena,“ uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Policie skupinu zatkla ve chvíli, kdy na parkovišti v centru Teplic chtěli prodat pistole, samopaly a dokonce i kulomet. Jeden ze zadržených mužů měl ke zbraním opravdu blízko. „V minulosti pracoval jako zbrojíř městské policie,“ konstatoval Pavel Hanták.

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka

Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta:

„Tyto zbraně jsme v několika případech našli při nájemných vraždách.“

Zadržení muži si předěláváním znehodnocených zbraní přišli odhadem na miliony korun. Znehodnocený samopal se dá legálně koupit za zhruba 2 tisíce korun, pokud se ale znovu zprovozní, může se jeho cena na černém trhu  vyšplhat až ke 30 tisícům. „Když k tomu připočítáme zhruba 8 tisíc za tlumič, tak jsme opravdu na vysoké částce,“ dodává Hanták.

Spolu s pěti pachateli vyšetřují policisté i desítku jejich údajných klientů. Ty stíhá na svobodě. „Jedná se o muže ve věku od 30 do 60 let, obviněni byli z nedovoleného ozbrojování,“ dodal Hanták.

Zabavené zbraně
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24