Ohroženým dětem by nově měly pomáhat neziskové organizace

Praha – Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje změny v péči o zneužívané, týrané či jinak ohrožené děti. Případy by místo sociálních odborů úřadů nově řešily neziskové organizace, specializované právě na tuto problematiku. Příslušná novela vychází z praxe zemí EU. Nyní je v připomínkovém řízení, na vládu by měla přijít v dubnu. Změna by měla platit od ledna 2012.

Důvod je jasný. Na jednoho sociálního pracovníka připadá v současnosti až 350 rodin. Ti pak nestíhají všechny případy důkladně řešit. Jedním z posledních mediálně známých případů je Dominik, jehož rodiče brutálně týrali. Ačkoliv už v roce 2008 podezření na týrání vyšetřovala policie, sociálka zasáhla až loni. Dominikovi rodiče navíc byli už jednou za týrání odsouzeni.

Úředníci navíc působí na rodiny často spíše represivně, a nejsou tak pro ně podporujícím partnerem v řešení problému. „Chceme, aby si sociální pracovníci přímo objednávali služby, které jim budou poskytovat neziskové organizace,“ uvedl ředitel odboru rodiny a dávkových systémů ministerstva práce a sociálních věcí Miroslav Macela.

Video Reportáž Pavly Kubálkové
video

Reportáž Pavly Kubálkové

Nově by tak pro každé dítě, které bude vyžadovat určitou ochranu, měl být zpracován individuální plán. Sociální pracovníci si ale budou moci najmout jen ty organizace, které jsou akreditované a mají za sebou prokazatelnou práci s dětmi.

S novelou zákona řada odborů sociální péče nesouhlasí. Nelíbí se jim, že by se měl do jejich práce zapojovat někdo další. Pro jsou hlavně ti, kteří s neziskovkami spolupracují již dnes.