Vybrané léky na vředy, depresi i antibiotika jsou levnější

Praha - Ode dneška zaplatí pacienti méně za některé přípravky na léčbu žaludečních a dvanácterníkových vředů, některá antibiotika a přípravky na depresi. Novela, která k 1. dubnu snižuje ceny a úhrady některých léků, se dotkne zhruba dvou a půl tisíce obchodovaných variant léků hrazených z pojištění, upřesnila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Veronika Petláková.

Novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění přechodně klesají maximální ceny a úhrady od zdravotních pojišťoven o sedm procent. Snižování se týká jen produktů, u nichž SÚKL nestihl provést do konce loňského roku revizi. Stejné opatření platilo loni, smyslem je ušetřit peníze zdravotního pojištění. „Pro pacienty užívající lék s omeprazolem na žaludeční a dvanáctníkové vředy, antibiotika s klarithromycinem nebo přípravky na depresi s escitalopramem přináší novela snížení spoluúčasti,“ uvedla mluvčí.

V některých případech se ale může pacientům stát, že přechodně zaplatí víc, protože lékárny mohou doprodávat léky nakoupené za původní vyšší cenu. Snížení totiž musejí provést do tří měsíců od platnosti novely. Pacienti platí rozdíl mezi cenou a úhradou z pojištění.

SÚKL zrevidoval k 1. dubnu podle mluvčí množství léčivých přípravků, které odpovídá 73 procentům objemu peněz, které vydají za léky zdravotní pojišťovny. „V pravomocně rozhodnutých revizích to znamená úsporu 5,2 miliardy korun pro systém zdravotního pojištění. Další 2,7 miliardy úspor přinesou doposud nepravomocná rozhodnutí,“ upřesnila mluvčí. Ve zbývajícím počtu zahájených revizních správních řízení se již podle Petlákové nedají výraznější úspory očekávat.