Drážní půjčovny kol zahájily novou sezonu

Praha – Nádražní půjčovny kol, které provozují České dráhy ve většině krajů, vstoupily do nové sezony. Otevřeny budou až do konce října, na řadě míst bude možné vypůjčit si kolo každý den, nadále bude možné vrátit bicykl na jiném nádraží, než kde bylo vypůjčeno. Cena za vypůjčení kola se liší podle krajů. Většinou na celý den stojí 180 korun, majitelé věrnostní In-karty mají slevu 40 korun. Současně je však nutné zaplatit jako vratnou zálohu dalších 1 000 korun.

Nejširší síť půjčoven mají dráhy v Jihočeském kraji, kde jsou dokonce některé půjčovny v provozu celoročně. Od dubna do října je možné například vykonat cyklovýlet podél lipenské nádrže z Lipna nad Vltavou do Nové Pece. V obou stanicích jsou půjčovny. Na některých dalších místech sice půjčovny nejsou, ale je možné kola tam vrátit. Pokud se cyklisté vydají na cestu podél kolejí, mohou – dojdou-li jim síly – kdykoli s vypůjčeným kolem nastoupit do vlaku, ČD totiž za přepravu svých kol nechtějí od nájemců další peníze.

Půjčovny kol ČD v Jihočeském kraji:

Černá v Pošumaví, Český Krumlov, Horní Planá, Jindřichův Hradec, Lipno nad Vltavou, Nová Pec, Písek, Strakonice, Tábor, Třeboň, Třeboň lázně, Veselí nad Lužnicí, Volary

V dalších stanicích je možné kolo vrátit nebo si je vypůjčit po předchozí objednávce.

V Jihomoravském kraji jsou tři půjčovny kol, další je k dispozici po předchozí objednávce. V provozu jsou od začátku dubna, letos však už nezavřou, dráhy plánují jejich celoroční provoz. Půjčovny jsou umístěny tak, že je možné na kolech vyrazit do Podyjí, do Pavlovských vrchů nebo třeba podél Baťova kanálu. Jihomoravané půjčují kola na nádražích za vyšší ceny než je tomu v jiných krajích. Za jeden den je nutné zaplatit 250 korun.

Půjčovny kol ČD v Jihomoravském kraji:

Břeclav, Veselí nad Moravou, Znojmo

V Hodoníně je možné kolo vrátit nebo si je vypůjčit po předchozí objednávce.

Úplnou novinkou jsou drážní půjčovny kol v Karlovarském kraji. Bicykly jsou k dispozici na čtyřech místech, na několika dalších nádražích je možné je vracet. Cyklisté mohou vyrazit podél Ohře, do Slavkovského lesa nebo navštívit Bavorsko.

Půjčovny kol ČD v Karlovarském kraji:

Cheb, Karlovy Vary dolní, Mariánské Lázně, Sokolov

V dalších stanicích je možné kolo vrátit nebo si je vypůjčit po předchozí objednávce.

Celoročně jsou otevřeny všechny tři půčovny na nádražích Moravskoslezského kraje. Jsou z nich dobře dostupné Beskydy, CHKO Poodří nebo Oderské vrchy. Za celodenní pronájem chtějí Severomoravané pouze 160 korun. Není však možné skončit výlet jinde, než začal.

Půjčovny kol ČD v Moravskoslezském kraji:

Frýdek-Místek, Suchdol nad Odrou, Studénka

Jedinou půjčovnu otevřely dráhy v Olomouckém kraji – v krajském městě. Je ale možné dostat se za jeho hranice některým vlakem.

Půjčovna kol ČD v Olomouckém kraji:

Olomouc hl. n.

V Prostějově (hl. n.) je možné kolo vrátit.

Se čtyřmi stálými cyklopůjčovnami i s dalšími místy určenými k vracení kol vstupuje do nové sezony také Pardubický kraj. Rozmístění půjčoven umožňuje výlety na kole podél Orlice nebo do Železných hor. Pardubičtí pronajímají kola levněji než je tomu v jiných krajích, za den chtějí 99 korun.

Půjčovny kol ČD v Pardubickém kraji:

Česká Třebová, Chrudim, Letohrad, Pardubice hl. n.

V dalších stanicích je možné kolo vrátit nebo si je vypůjčit po předchozí objednávce.

Trojici půjčoven nabízejí nádraží Vysočiny – nejnovější je ve Světlé nad Sázavou. Také v tomto regionu je možné kolo vrátit i v jiných stanicích a po předchozí domluvě si ho tam také vypůjčit. Vysočinské půjčovny jsou provázány s půjčovnami v Jihočeském kraji, v obou regionech je možné vrátit i kolo vypůjčené v tom sousedním. Pro rezervaci výpůjčky kola na Vysočině a Jihočeském kraji je možné využít web pujcovnykol.cz.

Půjčovny kol ČD v kraji Vysočina:

Nové Město na Moravě, Světlá nad Sázavou, Telč.

V dalších stanicích je možné kolo vrátit nebo si je vypůjčit po předchozí objednávce.