Téměř polovina pražských zastaváren porušuje zákon

Praha - V české metropoli funguje 500 bazarů a zastaváren, v každé druhé přitom porušují zákon. Takový závěr vyplývá z výsledku loňských kontrol, při nichž magistrát uložil pokuty přes 100 tisíc korun a policisté zabavili desítky kradených věcí. Bazary a zastavárny pravidelně prověřují kontroloři z magistrátu, České obchodní inspekce (ČOI) a policie. V loňském roce prošli na 182 provozoven, chyby našli v 86 z nich. 57 obchodníků dostalo pokutu a dalších 12 muselo prodejnu dokonce zavřít.

„Většinou chybějí některé náležitosti evidence, většinou zapomínají na doložení dokladu totožnosti, u televizorů třeba zapomínají na výrobní číslo,“ popsala několik prohřešků ředitelka živnostenského odboru pražského magistrátu Eva Nováková. Mluvčí ČOI Miloslava Fléglová dodává, že jejich úřad nejčastěji eviduje porušení povinností informovat o podmínkách a rozsahu odpovědnosti za vady. „Dále neseznámení s cenou a v některých případech také porušení informačních povinností,“ jmenovala dále prohřešky Fléglová.

Policisté pak v provozovnách objevili 94 kradených věcí. Většinou z chat, skladů nebo aut z celého území republiky. „S největšími problémy se policisté potýkají právě v zastavárnách, kde se nejvíce nacházejí kradené mobilní telefony, elektroniky z vykradených vozidel,“ jmenovala úlovky policistů mluvčí pražské policie Eva Kropáčková. Jen za loňský rok přesáhla hodnota těchto věcí 2 miliony korun. Policie kvůli tomu prověřuje 55 lidí, a to jak z řad obchodníků, tak těch, co zboží přišli prodat.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Prohřešky zastaváren podle údajů magistrátu z minulosti mírně klesají. Za první pololetí roku 2009 objevili policisté 57 předmětů z trestné činnosti, za stejné období roku 2008 pak 73 kradených věcí, za prvních šest měsíců roku 2006 to bylo 95 předmětů.