ČT: Do Čech míří dopis z Bruselu, MŠMT má přijít o miliardy

Praha - Ministerstvo školství zřejmě přijde o miliardy z Evropské unie. Na Dobešův úřad přijedou bruselští úředníci, kteří s ním chtějí jednat o evropských dotacích na vzdělávání. Podle informací České televize ale do Prahy míří z Bruselu i dopis, který pozastavuje čerpání peněz v rámci operačního programu Výzkum a vývoj pro inovaci. Kvůli problémům s čerpáním peněz z Evropské unie skončila v roce 2007 tehdejší ministryně školství Dana Kuchtová.

Místo miliard z fondů EU jen měsíce dalšího čekání. Nejvíce ohroženy jsou velké projekty v operačním programu Výzkum a vývoj pro inovaci. Na některé z nich peníze nemusejí přijít vůbec. „Vím, že komise připravuje dopis, který má přijít v nejbližší době, má zastavit proplácení českých programů,“ řekl europoslanec Jan Březina.

Třeba plzeňské muzeum Techmania si o 600 milionů zažádalo loni v červnu. Se stavbou projektu počítali letos v lednu, teď to vypadá nejdřív na říjen. „Musíme ten projekt změnit, máme nasmlouvaného generálního dodavatele stavby, to znamená, že s ním musíme vyjednávat o posunutí termínu,“ prohlásil Vlastimil Volák, ředitel Techmania Science Center o. p. s.

Video Reportáž Pavly Kubálkové
video

Reportáž Pavly Kubálkové

Jan Vitula, bývalý ředitel fondů EU na MŠMT:

„Zatím nebyl schválen žádný velký projekt, přestože se pan ministr holedbal, že do konce roku budou minimálně čtyři podepsány.“

Kvůli dalším projektům zamíří ve středu na ministerstvo kontrola. Z Bruselu už přišly celkem dva dopisy. Euroúředníci v nich varují, že pokud úřad školství nezačne efektivněji čerpat peníze, může o ně přijít.

Dohromady jde přitom o 112 miliard korun. „Zítra proběhne schůzka mezi zástupci evropské komise a ministerstvem školství, bude se jednat hlavně o administraci projektů a o plánech výzev na další období,“ konstatovala Lucie Kubovičová, mluvčí MŠMT.