Bízková definitivně odchází z MŽP, ministr přijal rezignaci

Praha - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) v úterý večer přijal rezignaci své náměstkyně a ředitelky sekce ekonomiky a politiky životního prostředí Rut Bízkové (ODS). Exministryně z dob úřednické vlády Jana Fischera původně oznámila, že úřad opustí k 7. dubnu. S ministrem má odlišné názory na správu Státního fondu životního prostředí. Podle bývalé vrcholné úřednice také za nynější nedostatek peněz v dotačním programu Zelená úsporám nese zodpovědnost právě Chalupa.

„Po více než šesti letech v resortu životního prostředí jsem dospěla k názoru, že nastal čas na změnu,“ uvedla Bízková v tiskové zprávě ministerstva. Chalupovi popřála, aby se mu práce v oboru dařila. Ministr zase Bízkovou pochválil za dobře vykonanou práci. „Poznal jsem ji jako člověka, který je pracovitý a který se nebojí, a za to si jí velmi vážím. Věřím, že zůstane činná ve veřejném životě,“ dodal.

Bízková se k rezignaci se rozhodla minulý týden poté, co ředitelka Státního fondu životního prostředí Lenka Bučilová provedla bez jejího vědomí personální změny. Své posty museli opustit šéf programu Zelená úsporám Martin Čech a ekonomická náměstkyně Andrea Kopecká. Ta byla bez výběrového řízení nahrazena Theodorem Berntem.

Působení Rut Bízkové na MŽP:

  • září 2006: náměstkyně ministra životního prostředí a ředitelka sekce ekonomiky a politiky životního prostředí
  • 15. dubna - 13. července 2010: ministryně životního prostředí
  • červenec 2010: I. náměstkyně ministra životního prostředí.

Bývalá šéfka resortu vyloučila, že by za jejím odchodem stály osobní důvody, s ministrem se podle svých slov rozešla v dobrém. Chalupovi, který teprve nedávno nahradil kvůli korupčnímu skandálu odsoupivšího ministra Pavla Drobila, naopak poradila, aby se zaměřil na čerpání peněz z evropského operačního programu Životní prostředí. Jde prý o velké sumy.

Za problémy Zelené úsporám může ministr

V poslední době hodně diskutovaný program Zelená úsporám byl v očích Bízkové do loňska mimořádně úspěšný, chybu vidí v personálních změnách provedených v řízení fondu na konci loňského roku a v přehodnocování kritérií programu.

Odpovědnost za problémy spojené se Zelenou úsporám Bízková necítí, leží podle ní na ministrovi. Ten v úterý řekl, že nepočítá se znovuotevřením programu pro žadatele, protože už podané žádosti převyšují nabídku 19,6 miliardy korun, kterou program disponuje.

Podle někdejšího ministra životního prostředí a předsedy Strany zelených Martina Bursíka může za nedostatek peněz v rozpočtu zbytečné prodlužování účinnosti dotačního programu. Úřad prý k tomu vedly politické tlaky.