Tendr pro kardiocentrum v Liberci šetří kriminalisté

Liberec - Policie prověřuje údajně předražený nákup přístrojů pro kardiocentrum v Krajské nemocnici Liberec. Vybavení pro kardiocentrum bylo financováno z evropských fondů, šest kompletních přístrojů stálo bezmála 60 milionů korun, nákup mohl být údajně zhruba o čtvrtinu levnější. S podobnými výsledky skončil i audit nákupu vozů záchranné služby v Hradci Králové, kde existuje také podezření z úmyslné manipulace soutěží.

Přístroje pro liberecké kardiocentrum, které zkrátily čekací lhůty a zkvalitnily péči o pacienty s nemocným srdcem, bylo zřejmě možné nakoupit za 43 milionů korun. Firma, která přístroje přes prostředníka dodala, se ale výběrového řízení ani nemohla účastnit, protože nesplňuje nemocnicí požadovaný šedesátimilionový obrat v posledních třech letech. Přístroje nakoupila od další zprostředkovatelské firmy, se kterou byla dříve majetkově spjata.

Nákup přístrojů zajišťovalo minulé vedení nemocnice, i to nové ho ale hájí. „Na základě výběrového řízení byla vybrána levnější nabídka od dvou uchazečů. Navíc vše kontrolovalo ministerstvo zdravotnictví,“ řekla uvedla místopředsedkyně představenstva Danka Kaššovicová. Podle mluvčího ministerstva Vlastimila Sršně jsou však jejich možnosti kontroly omezené. „Vzhledem k tomu, že se jedná o projekt EU, tak i ta kontrola bude přísnější, i z pohledu v rámci Evropské unie. Nicméně, pokud budou splněny zákonné podmínky, z našeho pohledu to musí být v pořádku. My nemůžeme řešit něco, co je mimo rámec zákona,“ konstatoval mluvčí.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Záchranky pro Hradec byly podle auditu předražené

Vedení Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje podle výsledků auditu koupilo zbytečně drahé vozy, existuje také podezření z úmyslné manipulace soutěží. „Výsledky auditu hospodaření a vedení této příspěvkové organizace jsou velice znepokojivé,“ uvedl nicméně ekonomický náměstek královéhradeckého hejtmana Josef Táborský. Podle něj se ukazuje, že záchranná služba mohla hospodařit daleko efektivněji a ušetřit na provozu miliony korun ročně. Nynější ředitel zdravotnické záchranné služby Ladislav Žabka se s výsledky auditu potřebuje teprve seznámit. Kraj ale už dříve vypsal na jeho místo výběrové řízení.

Podle auditorů dosavadní vedení záchranářů porušovalo zákon o veřejných zakázkách. Auditoři doporučují revidovat některé dodavatelské smlouvy a provést výběrová řízení transparentněji a bez diskriminace. „Tím by organizace získala výhodnější tržní a dodací podmínky, protože v praxi je běžné vysoutěžit tyto podmínky o 20 až 30 procent výhodněji,“ uvedl Slavomír Hrinko ze společnosti Axcode, která audit prováděla.

Audit například upozornil na tendr na nákup vozidel pro nově zaváděný systém rendez-vous. Zadávací podmínky byly údajně napsané tak, že nákup levnějších vozů byl prakticky vyloučen. „Koupené automobily Volkswagen Touareg s plnou výbavou jsou pro potřeby záchranné služby zbytečně luxusní. Jejich provoz je rovněž dosti nákladný,“ uvedli auditoři. Pochybení a problémy, na které audit upozornil, se týkají výhradně způsobu systému řízení a hospodaření záchranné služby.

Vozový park záchranky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24