Microsoft dává k dispozici aplikace pro učitele zdarma

Praha – České školy vstoupí do třetího tisíciletí s novými možnostmi a zadarmo. Učitelé i studenti si mohou ode dneška stahovat programy na přípravu výuky, jednoduché vytváření webových stránek, ale i třeba pro programování mobilních aplikací. K dispozici jsou jim díky Microsoftu plakáty na nástěnku, instruktážní videa, webové stránky nebo hříčky pro opakování slovíček. Celkem dostali učitelé do rukou šestadvacet nových pomůcek, se kterými mohou zatraktivnit výuku.

V rámci podobných akcí si už od Microsoftu stáhly podobné programy desítky tisíc studentů. Teď ale k softwaru dostává neomezený přístup i přes sto dvacet tisíc českých učitelů. Od základních škol až po univerzity. „Díky této možnosti mohou lidé na univerzitě používat nástroje, které pak budou používat v praxi,“ pochvaluje si novinku vysokoškolský učitel Jan Buriánek.

Pokud by nabídky využili opravdu všichni učitelé, dostaly by se do škol programy až za dvanáct miliard korun. „Za poslední dva roky evidujeme nárůst zájmu v desítkách procent ročně, co se týká nástrojů pro studenty,“ poukazuje na rostoucí zájem manažer akademických projektů technologického gigantu Filip Řehořík. Největší zájem je pochopitelně na školách zaměřujících se na výpočetní techniku.

Video Reportáž Jana Beránka
video

Reportáž Jana Beránka

Microsoft ale není jediný. Studenty podporují i další technologické firmy. „Není třeba, aby se studenti nechali otloukat realitou až po skončení studií,“ poukazuje na význam volně dostupných programů pro akademickou sféru generální ředitel Cisco Jiří Devát. IT expertů je totiž v Česku stále málo a školy opouští o polovinu méně absolventů, než je potřeba.